Irusse kavandatava jäätmete masspõletamise asemel tuleks eelistada piirkondlikku jäätmekäitlust ja biogaasijaamasid, teatas Eesti Biogaasi Assotsiatsioon (EBA).
Põhjus on lihtne: nõnda saab prügist rohkem kasu, samuti tekib ja säilib turul konkurents, millest võidavad nii Eesti elanikud kui riik.
EBA hinnangul loob biogaasi tootmine maapiirkondadesse töökohti ja võimaldab kohaliku energiatootmise teket. Eestis on viimastel aastatel tehtud biogaasi vallas mitmeid uuringuid ja investeeringuid.
EBA juhatuse liige Christoph Hamkens märkis, et jäätmete masspõletamine surub kaasaegsete biogaasijaamade arendajad nurka, sest mitme jäätmekäitlussüsteemi ülalpidamiseks napib Eestis prügi. Selle asemel, et osta sisse prügi põletavat kõrgtehnoloogilist hiiglast, võiksid maapiirkondadesse rajatavad biogaasijaamad aidata oluliselt kaasa Eesti majanduskasvu taastumisele, lisas ta.
EBA liikmed on viimastel aastatel teinud tihedat koostööd Eesti Energia taastuvenergia osakonnaga, et arendada Eesti tingimustele sobivat biogaasi tootmist. Ehkki EBA oli arvestanud võimalusega, et Eesti Energia võib biogaasijaamade edasisest arendamisest loobuda, on energiahiiu otsus masspõletusjaama kasuks väga halb üllatus, kuna ettevõte tegi oma varasema suunaga võrreldes sisulise kannapöörde.
Tänavu mais asutatud 12-liikmeline EBA on täiesti vastu Tallinna piirkonda keskse prügipõletusjaama planeerimisele, sest see raskendaks moodsate biogaasijaamade arengut Eestis, seisis assotsiatsiooni teates.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Jäätmeveofirma Veolia juhi Argo Luude sõnul laseb Eesti Energia Iru masspõletusjaama ehitusega raha tuulde, mis sunnib riiki jaama elushoidmiseks seadusandlikke piiranguid kehtestama.
Konkurentsiameti peadirektor Märt Ots ütles, et Iru masspõletusjaam peab soojuse hinna konkurentsiametiga kooskõlastama, kuid kehv investeering oleks ennekõike ettevõtte enda probleem.
Kogu olmeprahi neelav Iru masspõletusjaam annab Tallinna prügilatele surmahoobi, rääkis Ragn-Sellsi ärijuht Agu Remmelg.
Julgus kihutas sektori lapsekingadest kiirelt kõrgustesse
VentureWave Capitali partner Kaidi Ruusalepp ennustab Eestile lähiaastateks kolme trendi, mis märgivad uue võbeluse faasi. Algab start-up-kevad. Ka Soraineni partner Toomas Prangli näeb idusektori turu elavnemist läbi kahe trendi.