Reitinguagentuur Fitch alandas eile Islandi reitingu spekulatiivseks ehk „rämpsuks“, kui president Olafur R. Grimsson blokeeris hüvitise maksmise pankrotistunud Islandi pangas oma säästud kaotanud hollandlastele ja brittidele.
Reitinguagentuuri sõnul on hüvitise maksmine määrava tähtsusega Islandi enda kriisis majanduse jaluleaitamiseks. Kokkuleppe saavutamisest Briti ja Hollandi valitsusega on saanud mitteametlik eeltingimus väljamaksete jätkumiseks IMFi eestvedamisel Islandi majanduse stabiliseerimiseks kokku pandud abilaenule.
Fitch kärpis Islandi pikaajaliste välis- ja kohalikus valuutas võlakohustuste reitingud vastavalt tasemele BB+ ja BBB+ tasemetelt BBB- ja A-, vahendas agentuur Bloomberg.
Reitinguagentuur S&P võttis Islandi reitingu vaatluse alla võimalikuks langetamiseks. Praegu on Islandi reiting veel ühe pügala võrra spekulatiivsest tasemest kõrgemal.
Island sõltub n.ö pinnal püsimiseks IMFi ja Põhjala riikide abilaenust, mille suurus on vastavalt 2,1 miljardit dollarit ning 2,5 miljardit dollarit.
Islandil IMFi missiooni juhtiv Mark Flanagan ütles Bloombergile, et Islandi presidendi otsus ei tähenda tingimata IMFi päästeplaani kollapsit, kui Islandile laenu lubanud riigid oma kohustustest ei tagane. Esmalt tuleb aga kõigi osapooltega konsulteerida.
„Kui poliitiline patiseis püsib ning kui me leiame, et Islandi võimalused välisraha saada on kitsenenud, siis kärbime oma reitingut Islandile ühe või kahe pügala võrra,“ ütles S&P analüütik Kai Stukenbrock.
Islandi rahandusminister Steingrimur Sigfusson ütles, et hoolimata Fitchilt saadud spekulatiivsest reitingust ei jäta Island oma võlakohustusi täitmata. Ma ei usu Islandi pankrotti, ütles Sigfusson eile Reykjavikis. „Küll aga on kannatlikkus Islandi suhtes kahanemas. Selle tõsiasjaga tuleb meil arvestada.“
Islandi võimaliku maksejõuetuse vastu kindlustamise hind (CDS) kasvas eile 442 baaspunktile, mis on kõrgeim tase läinud aasta augusti lõpust.
Seotud lood
Danske Banki analüütiku Lars Christenseni sõnul seab Islandi presidendi tänane otsus välismaiste hoiuste kompenseerimise seadus vetostada ohtu IMFi abiprogrammi Islandile.
Islandi presidendi sõnul ei pea maksumaksjad korvama pankrotis Landsbanki brittidest-hollandlastest hoiustajate kaotuseid.
Missouri ülikooli professor Michael Hudson juhib täna ajalehes Financial Times avaldatud arvamusloos tähelepanu sellele, et võlg, mida Suurbritannia ja Holland Islandilt oma kodanike Islandi pangas kaotatud hoiuste hüvitamise eest nõuavad, käib 320 000 elanikuga saareriigile üle jõu.
Kui mullu tundus W-kujuline majandus-langus loogilise võimalusena, siis nüüd on see muutunud lihaks ja vereks, rääkis majandusteadlane Heido Vitsur.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.