Danske Banki analüütiku Lars Christenseni sõnul seab Islandi presidendi tänane otsus välismaiste hoiuste kompenseerimise seadus vetostada ohtu IMFi abiprogrammi Islandile.
Islandi president Olafur R. Grimsson ei andnud oma allkirja seadusele, mille järgi Islandi maksumaksjail tulnuks maksta 3,8 miljardit eurot Briti ja Hollandi hoiustajatele, kelle raha jäi kinni 2008. aastal pankrotistunud Landsbanki internetipanka Icesave.
„See seab väga tõsiselt ohtu Islandi kokkuleppe IMFiga ning võib seetõttu veelgi süvendada Islandi niigi ränka majandus- ja finantskriisi,“ ütles Christensen agentuurile Bloomberg. „Samuti eeldame, et presidendi otsus toob kaasa negatiivse reaktsiooni retinguagentuuridelt.“
Christenseni sõnul võib seaduse rahvahääletusele panek väga hästi viia selleni, et islandlased selle tagasi lükkavad. Sisuliselt tähendaks see IMFi abikava tagasilükkamist. „Rahvahääletus saab tegelikult olema rahvahääletus IMFi abikava üle,“ ütles Christensen.
„Islandi võlg on küll vaid murdosa maailma riikide võlast, kuid psühholoogiline efekt, mis võib johtuda sellest, et üks lääneriik oma võlad maksmata jätab, võib olla suurem kui riigi väiksus eeldada lubab,“ ütles Christensen.
„Ja veel, kuna tõenäoliselt ootab Islandil sisuliselt ees referendum IMFi laenulepingu üle, siis tuletab see investoritele meelde, et IMF ei ole raskustes riikides sugugi alati oodatud päästja. Valijad võivad leida, et ravim on hullem kui paranemine.“
Seotud lood
Homme annab Euroopa Komisjon hinnangu Islandi taotlusele alustada liitumiskõnelusi Euroopa Liiduga liitumiseks.
Islandi presidendi sõnul ei pea maksumaksjad korvama pankrotis Landsbanki brittidest-hollandlastest hoiustajate kaotuseid.
Reitinguagentuur Fitch alandas eile Islandi reitingu spekulatiivseks ehk „rämpsuks“, kui president Olafur R. Grimsson blokeeris hüvitise maksmise pankrotistunud Islandi pangas oma säästud kaotanud hollandlastele ja brittidele.
Missouri ülikooli professor Michael Hudson juhib täna ajalehes Financial Times avaldatud arvamusloos tähelepanu sellele, et võlg, mida Suurbritannia ja Holland Islandilt oma kodanike Islandi pangas kaotatud hoiuste hüvitamise eest nõuavad, käib 320 000 elanikuga saareriigile üle jõu.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.