Celsa esindajad külastasid Eestit, et otsida võimalusi hankida siit vanarauda oma Euroopa tehaste tarbeks.
Äripäeva venekeelne majandusleht Delovõje Vedomosti kirjutas, et Hispaania metallurgiakontserni huvitas vanaraua kokkuostu võimalus ja selle väljaviimine Paldiski sadama kaudu. Ettevõte ise külastuse eesmärke ning Eestit puudutavaid plaane ei kommenteeri.
Siinsed vanametallifirmad suhtuvad Celsa Groupi taolise uustulnuka sisenemisse turule ettevaatlikkusega. Kuusakoski juhatuse liikme Kaido Aettiku sõnul käisid jutud nende plaanidest juba möödunud aastal, kui Celsa tuli Leedu turule. "Juba siis oli selge, et hispaanlased ei peatu ning laienevad üle Baltimaade," ütles ta.
Aettik märkis, et see on väga suur ettevõte - maailma suurim armatuurraua tootja, kelle tehaseid leiab igalt poolt üle Euroopa. Nii et metalliturul on oodata tihedat konkurentsi. "Vanaraua hind kerkib," ennustas Aettik. "Võimalik, et kellelgi tuleb osa turust loovutada, kuid meie oma kliente ära ei anna."
Formet Grupi juhatuse esimehe Pavel Suslovi sõnul mõjutab Celsa tulek turule kõige rohkem kokkuostjaid. Tema hinnangul tõusevad vanaraua kokkuostuhinnad siseturul 15-20% võrra. "Hispaanlased võivad vabalt hõivata 30-40% turust," oletas Suslov.
Metallide hulgimüüja Midelprof OÜ juhatuse esimees Maksim Staršov rõõmustas, et turule ilmub nii suur ettevõte. "Vanaraua kokkuostjate jaoks ei ole see eriti hea uudis, kuid minu jaoks on see võimalus saada head hinda," rääkis ta.
Seotud lood
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.