New Yorgi ülikooli professor Nouriel Roubini tunnistab, et pole euroala väljavaadete osas veel kunagi nii pessimistlik olnud kui praegu – suurim oht reahaliidu püsimisele terendab Hispaaniast.
„Rahaliit riskib lõhki minna, ehkki küll veel mitte tänavu ega kahe aasta perspektiivis,“ ütles Roubini Davosis maailma majandusfoorumil agentuurile Bloomberg. „See risk kasvab.“
Roubini seisukoht on risti vastupidine Euroopa Keskpanga juhi Jean-Claude Trichet arvamusele. Trichet ütles nädalapäevad tagasi, et mõtegi euroala lõhkiminekust on absurdne hüpotees.
Selliseid spekulatsioone õhutavad aga finantsturgudel Kreeka probleemid oma neli korda euronorme ületava eelarvedefitsiidi kärpimisel ning sarnased probleemid Hispaanias ja Iirimaal. Kreeka võlakoorem, mis on euroala suurim, kasvab tänavu 120%le SKPst.
„Kõigepealt võib eurotsoon jaguneda tugevaks keskmeks ja nõrgemaks perifeeriaks ning siis võivad mõned riigid liidust lahkuda,“ ütles Roubini, kes nägi praegust finantskriisi ette aasta enne selle puhkemist. „See on rahaliidule esimene katsumus,“ ütles ta.
Roubini sõnul on praegu küll tähelepanu keskmes Kreeka, kuid palju suurem oht terendab Hispaaniast, mis on euroala suuruselt neljas majandusruum. Tööpuudus riigis on kõrgem – pea kaks korda üle euroala keskmise - ja pangad nõrgemad.
„Kreeka krahh oleks euroalale probleem,“ ütles Roubini. „Hispaania krahh oleks katastroof.“
Roubini sõnul on riikide maksejõuetuse risk fenomen, mis takistab nende majanduse kriisist toibumist. Nõrgematelt riikidelt nõuavad investorid raha eest kõrgemat hinda – Kreeka kümneaastaste võlakirjade vahe Saksamaa võlakirjadega kasvas 22. jaanuaril 312 baaspunktile
Seotud lood
New Yorgi ülikooli professor Nouriel Roubini usub, et Kreeka ja teised nõrgalt majandatud riigid on sunnitud loobuma eurost viie aasta jooksul.
Kreeka järel võib Hispaaniast saada järgmine euroala riik, mille reiting langeb – turud kardavad, et Kreeka võlakirjad ja aktsiad löögi alla seadnud probleemid on levimas ka teistesse euroala riikidesse.
Terve eelmise nädala hoidsid eurot paine all Kreeka probleemid, kuna korduvalt vassinud riigi kriisiplaan ei ärata investoreis usaldust.
New Yorgi ülikooli professor Nouriel Roubini ütles, et kui maailm vajub tagasi langusesse, võivad USA dollar ja Šveitsi frank olla kullast paremad investeeringud.
Majanduses ja ka kinnisvaraturul on sügisel toimunud mõned muudatused, üheks neist euribori langus. Bigbanki ettevõtete panganduse üksuse juht Aimar Roosalu kinnitas, et kinnisvaraturul on märgata elavnemist – suuresti just järelturu korterite osas.