Kreeka järel võib Hispaaniast saada järgmine euroala riik, mille reiting langeb – turud kardavad, et Kreeka võlakirjad ja aktsiad löögi alla seadnud probleemid on levimas ka teistesse euroala riikidesse.
Iirimaa ja rida Lõuna-Euroopa riike, mis majanduse buumi ajal euroala suurematest riikidest kasvutempodelt ette kihutasid, on täna palju hullemas seisus kui Saksamaa ja Prantsusmaa, kirjutab leht. Probleem selles, et suur osa kiirest kasvust oli rahastatud laenuga.
Hispaania probleemid teravnesid sel nädalal, kui reitinguagentuur S&P teatas, et muutis riigi AA+ reitingu väljavaate stabiilselt negatiivseks, mis tähendab, et reitingu järgmine muutus on pigem langus kui tõus.
S&P nimetas põhjusena riski, et Hispaania majanduskasv jääb pikaks ajaks vinduma potentsiaalsest kasvust aeglasemas tempos ning et eelarvedefitsiit jääb visalt liiga kõrgele tasemele. Jaanuaris kärpis S&P Hispaania AAA reitngu tasemele AA+, esmaspäeval hoiatas agentuur, et võib kärpida Kreeka reitingut. Teisipäeval teine agentuur – Fitch - seda ka tegi, kärpides Kreeka reitingu euroala nõrgimale tasemele BBB+. Hispaanial on Fitchi ja agentuuri Moody’s juures veel tippreiting. Esmaspäeval muutis S&P negatiivseks ka Portugali A+ reitingu väljavaate.
Kui Hispaania valitsuse võlakirjade vahe intressimäärade vahel on Saksamaa valitsuse 10-aastaste võlakirjadega võrreldes kasvanud 0,7 protsendipunktile, siis Kreekal on see juba 2,5 protsendipunkti. Analüütikud eeldavad, et kallim laenuraha sunnib Kreekat ja Hispaaniat strukturaalsetele reformidele.
Hispaania eelarvedefitsiit kasvab prognoosi järgi lõppeval aastal 11%le SKPst (euroalal lubatud ülempiir on 3%), Kreeka defitsiit läheneb 13%le. Euroopa Komisjoni prognoosi järgi kahaneb Hispaania eelarvedefitsiit tuleval aastal 10,1%le ning valitsusel on aega 2013. aastani, et see uuesti euronormile vastavaks saada. Hispaania võlakoorem kasvab kriisieelselt 36 protsendilt 2007. aastal tuleval aastal 66%le SKPst. Kreekal on sama näitaja 125% SKPst ning euroala keskmine 84%.
Hispaania valitsus plaanib tuleval aastal tõsta käibemaksu ja kapitalitulu maksu ning riiklikku stiimulit majanduskasvu ergutamiseks koomale tõmmata, ehkki SKP langus jätkub ja ligi viiendik tööealisest elanikkonnast on tööta.
Seotud lood
New Yorgi ülikooli professor Nouriel Roubini tunnistab, et pole euroala väljavaadete osas veel kunagi nii pessimistlik olnud kui praegu – suurim oht reahaliidu püsimisele terendab Hispaaniast.
Eurole üle läinud riikide rahandusministrite gruppi juhtiv Luksemburgi peaminister Jean-Claude Juncker ütles täna, et probleemidest hoolimata Kreeka pankrotti ei lähe ning saab hakkama ilma Euroopa Liidu abita.
Euroopa Keskpank ei lase ühelgi eurot jagaval riigil muutuda maksujõuetuks, mis tähendab, et igasugune mure nagu Kreeka riik võiks muutuda maksujõuetuks on arusaamatu, vahendab Bloomberg HSBC Holdingsi analüüsi.
Iiri valitsus esitas sel nädalal parlamendile eelarve eelnõu, mida on nimetatud läbi aegade üheks rängimaks säästukavaks, et riigi üle pea kasvavad võlad kontrolli alla saada - madal ettevõtte tulumaks jääb siiski alles.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.