Eelmine aasta oli globaalseid investeerimisotsuseid teha väga lihtne, nüüd aga hoiatavad analüütikud isegi nende turgude eest, mida peeti raudkindlateks võitjateks, kirjutas investeerimisportaal MarketWatch.
Globaalsetel turgudel kauplejad hoiatavad viie turu eest, kuhu on riskantne investeerimida.
Hiina. Hiina tugev majandus on kergitanud nii sealset aktsiaturgu kui ka vedanud käima kogu maailma majanduse. Eelmise aasta majanduskasv oli 8,7 protsenti, sest massiivne majanduse stimuleerimine ja pankade laenuaktiivsus toetas majandust ajal, mil rahvusvaheline kaubandus on mõõnas.
Selle aasta risk Hiinas on likviidsusrisk ja erinevalt meist on tegemist liigsest likviidsusest tuleneva riskiga. Jaanuaris suurendas Hiina pankade kohustuslikku reservi ning on vähendamas laenuandmise võimalusi. Arvatavasti hakkab Hiina keskpank tõstma intresse juba enne selle kvartali lõppu.
„Hiina oli positiivne mootor kõikide aktsiate jaoks, nüüd on aga negatiivne,“ lausus MarketWatchile S&P rahvusvaheliste aktsiaturgude strateeg Alexander Young. Tema sõnul jääb Hiina suurte võimalustega turuks pikas perspektiivis, aga lühiajalises perspektiivis ei ole sealt eriti head loota.
Brasiilia. Eelmise aasta üks paremaid aktisaturge, on sel aastal langenud 14 protsenti (2009. aastal tõusis 74%). Ebakindlust tekitavad taevakõrgused aktsiate hinnad ning ebakindlus oktoobris toimuvate presidendivalimiste suhtes.
„Kui sul on juhtida suur aktsiaportfell, ei saa sa Brasiiliasse raha paigutamisest loobuda,“ kommenteeris Morningstari rahvusvaheliste aktsiaturgude strateeg Allan Nichols. „Aga kui sa oled tavainvestor, kes võib teha mida tahab, pole Brasiilia mõistlikuks kohaks."
Suurbritannia finantssektor. „Seal on risk, et suure võlakoormusega ettevõtted sensitiivsetes majandusharudes (pangandus ja kinnisvara) peavad hakkama elu eest võitlema refinantseerimaks suure finantsvõimendusega laene,“ lausus investeerimisfirma Sarasin & Partners investeeringute juht Guy Monson.
„Poliitiline risk jääb mõlemal pool Atlandit, kuid ebakindlus Suurbritannias on üldvalimiste tõttu suurem,“ lisas ta.
Siiski toonitas Monson, et kaks kolmandikku FTSE 100 indeksi koosseisu ettevõte kasumist tuleb välismaalt, mis tähendab, et kõiki Briti aktsiad sünge värviga maalida oleks lühinägelik.
Lõuna-Euroopa. Lisaks Kreekale on murettekitav olukord Portugalis, Hispaanias ja Itaalias.
USA, Jaapani ning Euroopa tarbijasektorid. Nende riikide jaekaubandust ootab ees pikk ja kivine tee, kommenteeris investeerimisportaalile ING Investment Management portfellihaldur Martin Jansen. Jaemüüjate hulka, kellel seisavad ees rasked ajad, kuuluvad Marks & Spencer, aga ka luksuskaupade müüjad ja arengumaadega seotud tööstusseadmete tootjad.
Seotud lood
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.