Palgakärped ja hindade alanemine on Läti konkurentsivõimet parandanud, kui pikk maa on alles minna, nendib IMFi Läti missiooni juht Mark Griffiths organisatsiooni veebilehele avaldatud intervjuus.
2004. aastast on palgad Läti erasektoris kerkinud ligi 140% võrreldes 75%ga Leedus ja Eestis ning 12%ga Saksamaal. Hinnad on samal perioodil kerkinud Lätis enam kui 50%, võrreldes 32%ga Leedus ja Eestis ning 10%ga Saksamaal, nendib Griffiths.
2009. aasta kolmandas kvartalis olid palgad Lätis aastataguse ajaga võrreldes alanenud 6%. Detsembris olid tarbijahinnad eelnenud aasta sama perioodiga alanenud 1,4%. 2009. a märtsist on tarbijahinna indeksil põhinev kehtiv reaalne vahetuskurss alanenud ca 7%.
Edust hoolimata on konkurentsivõime tase umbes sealsamas, kus IMFi abiprogrammi käivitamisel, märgib Griffiths, kuna Läti mitme kaubanduspartneri valuutad on nõrgenenud.
Teine viis konkurentsivõime tõstmiseks hinna- ja palgakärbete kõrval on teha seda strukturaalsete reformide ja tootlikkuse tõstmise kaudu. „See on toimumas, kuid pikk maa on alles minna,“ ütles Griffiths.
Seotud lood
Lätis kahanesid palgad läinud aasta neljandas kvartalis 2008. aasta sama perioodiga võrreldes 12,1%, kuid kogu aasta kokkuvõttes jäi palgalanguse suuruseks 3,9%, teatas täna Läti statistikaamet.
Rahvusvaheline Valuutafond IMF kiitis kolmapäeval heaks Lätile järgmise 200,3 miljoni euro suuruse laenuosa väljamaksmise.
Läti palgatasemed on taas konkurentsivõimelised näiteks Poolaga võrreldes, ütles reitinguagentuuri S&P analüütik Frank Gill.
Kinnihoidmine valuutakursist on toonud Lätile majanduslanguse maailmarekordi ning muudab kriisist toibumise erakordselt raskeks.
Rail Balticu Ülemiste terminali ehitustööd käivad: mitmed töövõtjad on juba kaasatud ja õige pea kuulutatakse välja veel neli hanget. Peagi alustatakse jalakäijate rõõmuks ka T1st Ülemiste Keskuseni viiva tunneli ehitamisega.