Läti palgatasemed on taas konkurentsivõimelised näiteks Poolaga võrreldes, ütles reitinguagentuuri S&P analüütik Frank Gill.
„Palgad on kohandumas järsult madalamatel tasemetel nii avalikus kui erasektoris,“ ütles Gill agentuurile Bloomberg. Avalikus sektoris on palgasummad analüütiku sõnul aastatagusega võrreldes kahanenud 45% ning erasektoris - sõltuvalt sektorist - on palgad viimase pooleteise aastaga alanenud 5-30%.
Reaalnäitajates võib Läti SKP tänavu kasvada, kuid majanduse toibumine on Gilli sõnul valdavalt statistiline, saades tuge laovarude täiendamisest. Nominaalne SKP kahaneb ilmselt ka sel aastal. Tööpuudus kerkis detsembris Eurostati andmeil 22,8%le.
„Mida ei ole, on uute töökohtade loomine,“ ütles Gill. „Ainult uute töökohtade loomine paneb majandusele põhja alla. Kuni sinnamaani õõnestavad palgadeflatsioon ja tööpuuduse kasv riigi rahanduse seisu,“ jätkas ta.
Ergutus saab majandusele tulla vaid väljast. „Läti on väliskeskkonnast enam haavatav kui paljud teised riigid,“ ütles Gill.
S&P on andnud Lätile BB reitingu, mis on kaks pügalat allpool investeerimisjärgu reitingut. Reitingu väljavaade on negatiivne.
Reiting võib alaneda, kui Läti valitsus vannub täiendavatele eelarvekärbetele valimiste eel alla. Küll aga hoiaks reitingut ankrus lisakinnitus, et Läti eesmärk on pikas perspektiivis eurole üle minna.
„Siin on alust optimismiks, arvestades juba toimunud kohandumist ning ambitsioonika 2010. aasta eelarve vastuvõtmist,“ ütles Gill. „Läti on rakendanud meetmeid, mida paljudes Lääne-Euroopa riikides oleks väga raske rakendada.“
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Palgakärped ja hindade alanemine on Läti konkurentsivõimet parandanud, kui pikk maa on alles minna, nendib IMFi Läti missiooni juht Mark Griffiths organisatsiooni veebilehele avaldatud intervjuus.
Töötukassa peale mõeldakse enamasti siis, kui räägitakse töötusest, koondamistest, maksude tõstmisest või koolitustest. Vähem tuleb jutuks aga tööturuasutuse tase ja võrdlus teistega, eelkõige muidugi naabritega.