Justiitsministeeriumi hinnangul on AS VOPAK E.O.S. taganenud oma lubadustest ning esitanud vastuolulisi põhjendusi oma tegevuse kohta.
Eile toimus Tallinna halduskohtus uue Tallinna vangla ehitusloa vaidlustamise esimene kohtuistung. Terminalioperaator Vopak E.O.S. vaidlustas Maardu tööstuspiirkonda kavandatava vangla ehitusloa, väites, et vanglale pakutud asukoht mõjutab ettevõtte äritegevust ning tekitab tõsiseid piiranguid praegusele tegevusele ning tulevikuplaanidele.
Justiitsministeerium märgib, et AS E.O.S. saatis 2007. aasta oktoobris Maardule uue Tallinna vangla detailplaneeringu kohta kinnituskirja. Kirjas, mille allkirjastasid ettevõtte juhatuse liikmed Anatoly Burnosov ning Boriss Akulenko, seisab: „AS E.O.S. käesolevaga kinnitab, et loobub kõigist Vana-Narva mnt 13 maaüksuse ja lähiala detailplaneeringu kohta esitatud mittenõustuvatest ettepanekutest ja vastuväidetest ning on nõus nimetatud detailplaneeringu kehtestamisega.“
Kuigi 2008. aastal omandas poole AS E.O.S. osalusest Vopak, oli ka tänane ettevõtte juhatuse esimees Arnout Lugtmeijer kinnituskirja saatmise ajal E.O.S.-i juhatuse liige, ütleb ministeerium.
Justiitsministeerium meenutas, et Eesti seaduste järgi ei saa kinnitatud detailplaneeringut enam vaidlustada, kuid just detailplaneering määrab ära selle, et Vana-Narva mnt 13 maaüksusele on edaspidi võimalik ehitada vaid vangla.
AS VOPAK E.O.S. ei ole oma varasemast lubadusest hoolimata nüüd uue vangla rajamisega nõus. Nende peamiseks argumendiks on vangla asukoha ohtlikkus. Sama ettevõte on siiski kinnitanud, et nende terminal ja torud ei kujuta ohtu Maardus praegu töötavale vanglate haiglale, mis asub rajatistest täpselt sama kaugel kui planeeritav vangla, teatas justiitsministeerium.
Nii päästeameti kui ka keskkonnateenistuse hinnangul ei ole VOPAK E.O.S.-i terminal ja torud ohtlikud ei vanglate haiglale ega ka uuele Tallinna vanglale. Kui amet ja teenistus oma hinnangutes eksivad ning VOPAK E.O.S.-i tegevus on sedavõrd ohtlik, kui ettevõte väidab, on kõige suuremas ohus ligiduses elavad Muuga aedlinna elanikud, ütles ministeerium.
Justiitsministeerium teatas, et oma ärihuve seoses vastuseisuga uue vangla rajamisele on VOPAK E.O.S. eitanud. Vabariigi ministritele adresseeritud kirjas ütleb nõukogu esimees John Paul Broeders: „Oleme kuulnud väidet, et turvalisusküsimused on ettekäändeks ning AS Vopak E.O.S. on tegelikult huvitatud ostma plaanitud vangla asukohta jäävat maad. Selline väide on pahatahtlik ja täiesti vale.“
Ministeeriumi sõnul selgub samas piirkonnas VOPAK E.O.S.-i algatatud planeeringust siiski, et firma soovib laiendada oma tegevust osalt ka nendele kruntidele, kuhu on planeeritud vangla.
Oma eilses pressiteates loobus ettevõte siiski ka sellest varasemast seisukohast ning juhatuse esimees Arnout Lugtmeijer kinnitas: „Uuele vanglale pakutud asukoht mõjutab ilmselgelt meie äritegevust ning tekitab tõsiseid piiranguid praegusele tegevusele ning tulevikuplaanidele.“
Eile toimus Tallinna halduskohtus uue Tallinna vangla ehitusloa vaidlustamise esimene kohtuistung.
Järgmine istung on planeeritud 8. aprillile.
Seotud lood
Justiitsminister Kristen Michal ütles KUKU raadiole antud intervjuus, et Tallinna Vangla tuleb hoopis Rae valda ning kütusemüüja Vopak E.O.S. ostab Maardus vangla alla jääma pidanud maa riigilt ära.
Logistikaettevõte Vopak E.O.S. ja Riigi Kinnisvara AS (RKAS) peavad läbirääkimisi, et saavutada kompromisslahendus vaidlusi tekitanud uue Tallinna vangla arendamises Vopak E.O.S.i kütusteterminali ja -torujuhtme ning transiidile olulise sõlmpunkti Maardu raudteejaama ohutsooni.
E.O.S. toetas Maardusse kavandatava vangla detailplaneeringu kinnitamist 2007. aastal tingimusel, et viiakse läbi ka territooriumi riskianalüüs. Seda aga tehtud pole, teatas ettevõte.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.