Ekspress Grupp kutsub kokku aktsionärid, et üldkoosolekul saada heakskiit ka aktsiaemissioonile.
Uusi aktsiad pakutakse raha eest hinnaga 13,77 krooni tükk - kokku 8,948 miljonit tükki, millest peaks ettevõttele tulema umbes 123 mln krooni värsket raha.
Tegelikult oli aktsiaemissioon plaanis juba mõnda aega, kuid formaalse viperuse tõttu protsess venis.
Olemasolevad aktsionärid saavad emissionil õiguste vormis eelisostuõiguse.
Kuigi tavaliselt suhtun ettevõtete soovi aktsionäridelt uut raha kaasata pigem negatiivselt, kuna see lahjendab olemasolevate aktsionäride jaoks aktsiaosalusi, teeks seekord erandi. Nimelt on Balti riikide majandused kukkunud väga sügavale auku. See on tabanud rängalt ka meediaväljaandeid. Ekspress Grupp oleks kannatanud sama moodi kui teised väljaanded, kuid neile on lisakoormaks buumiajal hiigellaenu eest tehtud Delfi ost. Praeguste investorite ees on valik - kas lasta ettevõttel kuidagi edasi funktsioneerida või tugevdada seda ettevõtet.
Tugevam ettevõte on ilmselt kokkuvõttes kõigile rohkem väärt - arvatavasti enamgi, kui praegused osalused halvemas olukorras ettevõttes. Investoritele pakutakse ka päärnikut - aktsiad tulevad odavamalt, kui neid hetkel saab börsilt osta. Aktsiad pakutakse 13,77 krooniga, aktsia aga maksis eile börsil 19,40 kroonile.
Mööda ei saa ka minna riskidest. Kui juba oli Ekspressi osakaal portfellis nii suur on, siis kusagilt maalt ei ole riski mõttes otstarbekas seda veel suuremaks ajada. Vaatamata ettevõtte rahasüstile, võib see jääda ebapiisavaks, kui olukord majanduses (ja meediaturul) vähemalt ei stabiliseeru - kuigi kukkumine on reklaami müügis olnud nii suur, et seal võiks toimuda sarnaselt aktsiatele vähemalt surnud kassi põrge - mõningane tehniline tõus. Mis meediavallas edasi saab, on raske öelda. Ekspress Grupp katsetab oma lipulaeva Ekspressi formaadimuutusega - kas see õigustab, on vara öelda. Seda on mugavam käes hoida, kuid rahaline sääst pelgalt formaadimuutusest ei tundu suur. Aeg-ajalt peab värskendama ka vormi, muidu näib toode vanamoodne.
Lisarahaga on ettevõttel kergem kui ilma. Loodetavasti õigustab see end ka investoritele.
Autor: Katariina Krjutškova, Romet Kreek
Seotud lood
Ekspress Grupi veebruarikuine müügitulu langes aastatagusega võrreldes 9 protsenti 57,9 miljoni kroonini, sealjuures perioodika käive kukkus 22 protsenti, selgub börsile saadetud teatest.
Tiina Käsi on nimi, mis kõlab ärimaailmas paljudele tuttavalt. Tal on juhtimises üle 25 aasta kogemust, kuid tema karjäär pole olnud lihtne ega lineaarne, vaid täis ootamatuid võimalusi ja väljakutseid, millest on sündinud väärtuslikud õppetunnid. Nordea Eesti tegevjuht, kes alustas oma karjääri rootsi keele õpetajana, on tänaseks saavutanud palju ja juhib mitmekesist ning rahvusvahelist organisatsiooni. Käsi kogemus ja oskus tasakaalustada töötulemusi ja inimlikku hoolivust teevad temast juhi, kelle teadmised ja arusaamad on väärt jagamist.