Riigikohus mõistis ligi 700 000kroonise trahvi Aivar Lepingule kuuluvatele ööklubidele Parlament ja Panoraam, mis esitasid fonogramme avalikult ilma autoritasu maksmata.
Sel nädalal jõustus riigikohtu lahendiga kohtuotsus, mis kohustab ööklubide Parlament, Panoraam ja Papillon omanikfirmat OÜ Promenum tasuma Eesti Esitajate Liidule ja Eesti Fonogrammitootjate Ühingule 692 902 krooni, mis võrdub fonogrammide avaliku esitamise 2,5aastase tasuga. Täiendavalt jäid Promenumi kanda menetluskulud.
Eesti Esitajate Liidu tegevdirektori Urmas Amburi sõnul sai pikk kohtusaaga ühe nii seaduskuulekusest kui normaalsetest partnersuhetest kaugele hoiduva ettevõtjaga läbi. "Meil on heameel, et kõik kohtu astmed kinnitasid autoriõiguse seadusest tulenevat kohustust, mis näeb ette, et üldsusele avatud kohas avalikult esitatavate fonogrammide eest tuleb juriidilistel isikutel tasuda ka autoriõigustega kaasnevate õiguste eest esitajatele ja fonogrammide tootjatele," selgitas ta.
"Aivar Lepingu juhitav OÜ Promentum (millele kuuluvad klubid Parlament ja Panoraam - toim.) on üks neist ettevõtetest, kes on püüdnud aastaid läbi ajada ilma autoriõiguse seadust nõuetekohaselt täitmata ning seetõttu on kasvanud kohtu poolt väljamõistetud summa üsna suureks. Samas on väljamõistetud summa võrdväärne EELi ja EFÜ tasu määrades tooduga, mida Promenumil tulnuks ööklubides muusika mängimise eest maksta ligi kolme aasta jooksul," rääkis Ambur.
EEL ja EFÜ on kokku leppinud, et toitlustusasutuste ja ööklubidega sõlmib lepinguid EFÜ ning kaubandus- ja teenindusvaldkonnas EEL.
Amburi sõnul pole EELi puhul tasu mittemaksjatega kohtuskäimine tavapärane tegevus. "Meil on täna ligi 2000 kasutuskohta, kellelt kogume fonogrammide avaliku esitamise eest tasu, mis omakorda makstakse välja valdavalt muusikutest koosnevale liikmeskonnale ja fonogrammitootjatele. Need 2000 kasutuskohta katavad ligi 700 000 ruutmeetrit kaubandus- ja teeninduspindu, mis on Eesti mõistes väga oluline hulk kõigist vastavatest pindadest," märkis ta.
Neid ettevõtjaid, kes muusikute, fonogrammitootjate ja autorite õigustest ei hooli, on Amburi ütlusel jäänud aasta aastalt vähemaks, sellele aitab ka kaasa kohtute selgesuunaline ja resoluutne seaduste tõlgendamine.
Riigikohus otsustas 15.03.2010.aastal mitte menetleda OÜ Promenum poolt ringkonnakohtu lahendi peale esitatud kassatsioonikaebust. Seega jõustus kohtuotsus, mille kohaselt peab Promenum tasuma fonogrammide avaliku esitamise eest fonogrammitootjate ühingule esitajate liidule 692 902 krooni.
Seotud lood
Müürivahe tänavas, omaaegse ööklubi Valgus
ja pubi Guitar Safari ruumides tegutsev klubi 360° on pandud müüki koos
kogu varaga, hinnaks veidi vähem kui kolm miljonit krooni.
Tai kuurortlinna Pattayasse kortermaja
ehitanud Eesti meelelahutusärimees Aivar Leping plaanib veel kolme elamut.
Investeeringu kogumaksumus võib ulatuda 75 miljoni kroonini.
Pooled Tallinna ööklubid on avalikult või
poolsalaja müügis, lisaks võib lähima aasta-paariga turult kaduda 5-6 klubi.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.