Riigikogu tahab euro kasutusele võtmise seaduse eelnõu vastu võtta aprillikuu jooksul.
Riigikogu rahanduskomisjon otsustas oma tänasel istungil saata euro kasutusele võtmise seaduse eelnõu täiskokku esimesele lugemisele 7. aprillil, teatas riigikogu pressiteenistus.
Muudatusettepanekute tähtaeg eelnõule on 9. aprill.
„Oluline on rõhutada, et eurole üleminekul ümardatakse riiklike toetuste summad inimestele kasulikus suunas. See tähendab, et inimestele makstavad toetused ümmardatakse suuremaks ja kohustused väiksemaks. Kroonid vahetatakse ümber Eesti Panga ametliku kursi järgi 1 euro võrdub 15, 6466 krooni. Meie soov on eelnõu aprillikuu jooksul vastu võtta,“ ütles rahanduskomisjoni esimees Taavi Rõivas.
Eelnõu eesmärk on viia Eesti õigusraamistik kooskõlla Euroopa Liidu õigusega, et Eestil oleks võimalik eeldatavalt 2011. aasta 1. jaanuarist võtta kasutusele ühisraha euro. Eelnõu reguleerib Eesti krooni eurodeks vahetamist ja krooni käibelt kõrvaldamist, euro ja krooni paralleelkäivet ning sätestab Eesti kroonilt eurole üleminekuks vajalikud muudatused seadustes.
Eelnõus on lähtutud põhimõttest, et euro kasutuselevõtt kontorahas, majandusarvestuses ja lepingulistes suhetes toimub kohese järsu üleminekuna. Sularahakäibes kehtib alates eurole üleminekupäevast kahenädalane krooni ja euro paralleelkäibe periood, millal kroon ja euro on sularahas võrdväärsed maksevahendid.
Eesti Pank vahetab tähtajatult kroone eurodeks keskkursiga ja teenustasuta. Vähendamaks survet hinnatõusule, on eelnõus ümardatud avalik-õiguslike tasude kroonisummad eurodesse reeglina allapoole ehk maksumaksjale soodsamas suunas, samas kui trahvimäärad, sunniraha ja keskkonnakahjud on ümmardatud ülespoole.
Seotud lood
Kõik lepingud jäävad euro tulekul 1. jaanuaril 2011 kehtima ja eurole üleminek ei anna alust ka lepingut muuta.
Kaupmeeste liidu tegevjuht Marika Merilai ei usu, et euro tulekul hinnad meie kauplustes ülesmäge lähevad, kuna konkurents on liiga suur.
Eesti keskmine kasvutempo jääb keskpikas perspektiivis eelmise tõusutsükli tiputasemetest oluliselt madalamale, teatas Euroopa Komisjon.
Euroopa Liidu jaoks on praegu konstitutsiooniliselt oluline aeg. Majandus- ja rahaliidu (EMU) asutajad hoiatasid juba enne euro sündi, et eelarveline priiskamine kujutab endast ühisraha stabiilsusele ohtu.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings
tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.