Eesti Inimarengu Aruande toimetaja Erik Terk leiab, et Eesti tulevikku silmas pidades on äärmiselt ohtlik rääkida, nagu oleks seni kõik õigesti tehtud, elame kriisi üle, jätkame sama moodi ning oleme rikkad ja õnnelikud edasi.
„Näiteks maksueksperdid kritiseerivad Eesti maksusüsteemi sellepärast, et see ei arvesta majandustsüklite eripäradega,“ märkis Erik Terk pressiteates. „Buumajal laekub Eestis makse väga palju, kuid languse ajal tuleb väga valusalt kärpida, mis tekitab mitmeid sotsiaalseid probleeme.“
Terk tõi ka välja, et Eesti asukoht on muutnud majanduspoliitiliselt kehvemaks. „Ainuke mille osas olukord on paremaks läinud, on ligipääs Euroopa Liidu turgudele, kuid Euroopa Liit ei ole kiirelt kasvav turg,“ sõnas Erik Terk. „Praegu on maailmas kasvavad turud n-ö BRICi-maad – Brasiilia, Venemaa, India ja Hiina. Kuid näiteks Hiina on Eesti eksport raskendatud.“
EIA peatoimetaja, professor Marju Lauristin ütles esitluse kokkuvõtteks, et Eesti ühiskond on muutunud väsinumaks ja hangunumaks, kuna me oleme rahuldanud liiga väikeste saavutustega. „Meie ülesanne ei ole istuda ja muretseda, et üle 100 000 inimese, kellest üle poole on mehed, kalduvad depressiivsusele ja alkoholismile, vaid leida uusi sihte,“ kinnitas Marju Lauristin.
EIA 2009 kuue mahuka peatüki toimetajateks ja autoriteks on 36 tunnustatud Eesti ühiskonna- ja majandusteadlast ning eksperti Tartu Ülikoolist, Tallinna Ülikoolist, Eesti Tuleviku Uuringute Instituudist, Säästva Eesti Instituudist, poliitikauuringute keskusest Praxis, konsultatsiooni- ja koolituskeskusest Geomedia, Arengufondist ja uuringufirmast SaarPoll.
Seotud lood
Eesti Koostöökogu esitleb täna Kumus 2008.
aasta Eesti inimarengu aruannet, mille järgi peab ühiskond eluea
pikendamise nimel panustama raha ja asjade ületähtsutamise asemel sotsiaalse
elukvaliteedi tõstmisse.
Täna esitletava Eesti Inimarengu Aruande (EIA 2009) fookuseks on inimeste elukeskkond ja ühiskonna kvaliteet ning majanduskriisi poolt tõstatatud küsimused.
Äsja avaldatud Eesti Inimarengu Aruanne 2009 on kriitiline nii Eestis kehtiva maksusüsteemi kui kriisi ajal langetatud maksuotsuste osas.
Tiina Käsi on nimi, mis kõlab ärimaailmas paljudele tuttavalt. Tal on juhtimises üle 25 aasta kogemust, kuid tema karjäär pole olnud lihtne ega lineaarne, vaid täis ootamatuid võimalusi ja väljakutseid, millest on sündinud väärtuslikud õppetunnid. Nordea Eesti tegevjuht, kes alustas oma karjääri rootsi keele õpetajana, on tänaseks saavutanud palju ja juhib mitmekesist ning rahvusvahelist organisatsiooni. Käsi kogemus ja oskus tasakaalustada töötulemusi ja inimlikku hoolivust teevad temast juhi, kelle teadmised ja arusaamad on väärt jagamist.