Praeguseks on reisijad jõudnud koju, kuid vastakate avalduste, pressiteadete ja teadaannete valguses on õigustatult tekkinud küsimus, mis on tagasijõudmise hind.
Puhkusereisijal on leping reisikorraldajaga, kes kohustub tagama pakettreisiteenuse - osutama majutus-, veo- jm teenuste kogumi. Reisikorraldajad ütlesid pakettreisilepingud reisijatega vääramatu jõu tõttu üles. Siiski ei tähenda see veel vastastikuste kohustuste lõppemist. Reisilepingu ülesütlemise järel vabaneb reisikorraldaja ja reisija enda reisilepinguga võetud kohustuse täitmisest, kuid sel on oma tagajärjed:
1) reisikorraldaja kaotab õiguse reisitasule ja saab nõudeõiguse mõistlikule hüvitisele osutatud reisiteenuste eest ja reisi lõppemiseks veel osutatavate teenuste eest;
2) reisikorraldaja peab võtma tarvitusele lepingu lõppemisest tulenevad abinõud, eelkõige tagama reisijale kokkulepituga samaväärse tagasireisi;
3) lepingupooltel on kohustus kanda reisija tagasireisiga seotud lisakulud võrdsetes osades;
4) muud lisakulud kannab kumbki pool ise (eelkõige majutus- ja toitlustuskulud, kuid ka naasmise edasilükkumisest tekkinud kulud).
Reisikorraldaja kohustus lepingu ülesütlemisel on eelkõige tagada reisijale mõistlikult samaväärne tagasireis. Samaväärne ja mõistlik tagasireis võib olla nii eri- kui ka plaanijärgne reis. Kui reisikorraldaja organiseerib tšarterlennu, kannavad reisija ja reisikorraldaja lisakulud võrdses osas. Sellised lisakulud on nii lennuga (sh lennu nn tühja otsaga) seonduvad kui ka tagasireisi vältel lisanduvad kulud (mõnel juhul majutus, toitlustus).
Tarbijale jääb nõudeõigus reisikorraldaja vastu ülesöeldud lepingu järgse tagasilennu pealt kokkuhoitud kulutuste hüvitamiseks. Kui tagasireis on plaaniline, ei pruugi reisijale kaasneda lisakulusid. Samuti ei teki reisijal nõudeõigust algselt kokkulepitud tagasireisi hüvitamiseks, sest see toimub.
Seotud lood
Globaalses rahanduses toimuvad suured muutused ning Saudi Araabia on üks riike, mille suund on muutumas. Riik teeb suuri investeeringuid mineraalide kaevandamiseks, tugevdab sidemeid Hiinaga ning loob uusi strateegiaid kaubanduses. Toorainetest võib olla kujunemas uue finantskorra vundament, kirjutab Alex Deluce portaalis The Gold Telegraph.