Võimaliku võlakriisi mured Euroopas on taas hoogustunud, seekord tänu Ungarile, ning nõrgeneva euro taustal on turud kukkunud ligemale 3%.
Euro on tänaste uudiste najal langenud alla 1,20 dollari piiri, tähistas taas viimase nelja aasta madalaimat taset. Dollar on suutnud kallineda täna pea kõigi suuremate valuuta suhtes, välja arvatud Jaapani jeen. Tavaliselt on dollar ja jeen tõusmas, kui investorite riskivalmidus saab hoobi.
Euroopa ühisvaluutale tõi täna suure paugu Ungari, kus peaministri pressiesindaja sõnul pole jutud riigi maksejõuetusest mingi liialdus. „Need arengud on äärmiselt tähtsad, sest Ungari võlast tulenevad kaotused peavad Euroopa pangad kinni maksma ning neid on niigi tabamas juba teine võlgade mahakandmise laine,“ õtles Marta on the Markets turustrateeg T.J. Marta. „See omakorda tähendab uut hoopi finantstuludele üle maailma.“
S&P sektorid on põhimõtteliselt tumepunased täna. Enim, ehk ligi 4%, on kukkunud konglomeraatide, kapitalikaupade ning baasmaterjalide sektor. Nafta hind on täna ligi 4% kukkunud. Barrel musta kulda maksab keskpäeval 71,6 dollarit. Aktsiaturgude taanududes on kuld enda hinda kergitamas. Väärismetalli untsi hind on tõusnud 10 dollarit, makstes 1220 dollarit.
Suurte ja tuntud firmade aktsiad on täna peaaegu eranditult languses. Poole päevaga on kõige rohkem kukkunud Macy’se (-6%), Nokia (-5,4%), Barclayse (-5,3%) ning MetLife’i (-5,2%) aktsia. Hullu päeva on suutnud vältida eBay (+1,1%), Goldman Sachs (0,2%) ning Palm, kelle aktsia on püsinud muutumatuna.
Euroopa ühisvaluuta on tänasega kukkunud dollari vastu 1,4% ning liigub 1,2 dollari piirimail. Keskpäevaks võrdus üks euro 1,1996 dollariga.
Aktsiaturud on täna peaaegu sirgjooneliselt liikumas järjest madalamale, olles poole päevaga järele andnud ligemale 3%. Dow kukkus taas allapoole 10 000 punkti piiri. Dow Jones tööstuskesmine langes 2,68% ehk 275 punkti. Nasdaqi indeks kukkus 68 punkti ehk 2,96%. S&P 500 koondindeks on tänasega langenud 31 punkti ehk 2,83%.
Autor: Fredy-Edwin Esse, California
Seotud lood
Ungari forint oli täna teist päeva sügava müügisurve all kartustest, et riiki võib ohustada samasugune võlakriis nagu Kreekas.
USA ettevõtted palkasid maikuus väljaspool põllumajandussektorit 431 000 uut töötajat, millest 411 000 moodustasid USA valitsuse poolt ajutiselt 2010. aasta rahvaloenduseks palgatud inimesed.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.