Kus on meie ekspordi potentsiaal, küsis majandusekspert Heido Vitsur ning jõudis teema üle veidi arutades tõdemuseni, et majandus saab püsida sellel, mida meil enda on ehk metsandusel.
„Esim asi mis peale Eesti iseseisvumist meilt välja hakkas minema, oli Venemaa suunas liikuv metall ja ümarpuit. Mets oli ikkagi selline raha, mille eest me elasime,“ rääkis Vitsur metsatööstuse seminaril „Metsatööstus majanduse vedurina“ ning selgitas, et natuke ekspordib meil täna toiduainetööstus, natuke Krimelte, veidi tehakse ka allhankeid Skandinaavia elektroonika ja plastifirmadele, kuid tekstiilitööstust meil suurt ei ole ning õmblustööstus on kolinud Aasiasse. „Jääbki metsandus- sest majandus saab püsida sellel, mis meil olemas on,“ ütles ta.
Vitsuri sõnul tungib Hiina puidutoode peale meie oma nn kodusel eksporditurul Soomes ja Rootsis võites seal üha uut turgu, samal ajal kui Eesti kaotab. „Peame liikuma uutesse niššidesse ja tehnoloogiatesse, mida Aasial ei oleks nii lihtne järele teha. Meie eelis on see, et meie teadusarendus ja meie naabrite teadusarendus on teistest sammu võrra ees,“ rääkis ta metsanduse nurga pealt.
Kuna aga tehnoloogiate arendamine on aastate küsimus ja sellest saaksime kasu lõigata alles mitmete aastate pärast ütles Vitsur, et esimeses etapis ei ole meil teha muud, kui oma olemasolevatest tootmistest ja tegevustest saada rohkem. „See on võimalik ainult ühel viisil – suurendades tootlikkust,“ lisas ta.
Üldisemalt rääkides ütles majandusekspert, et eelarvega on meil kõik korras ja asjaolu, et oleme oma majandusega kukkunud tagasi aastasse 2005 ei oleks ka veel midagi, kui meil poleks igavest hunnikut eraisikute ja firmade võlgasid kukil. „Tulime küll maa peale tagasi aga eraisikute paraja võlgade hunnikuga,“ rõhutas ta ning lisas: „kui erasektor raha tagasi teenida ei jõua, siis tal hästi ei lähe.“
Seotud lood
Aprillis kerkis kaupade eksport eelmise aasta aprilliga võrreldes 35%. Kasv oli nii suur juunis 2006.
Meie ekspordi kasv aasta lõikes tuleb vähemalt 10-15%, olulist hüpet loodame teisel poolaastal, ütles Wendre tegevjuht Vahur Roosaar.
Kõik on väga positiivne ja näitab seda, et ekspordikeskkond, kuhu müüme on taastumas, kommenteeris Eesti Konjunktuuriinstituudi direktor Marje Josing statistikaameti teadet, et eksport kasvas aprillis 35%.
Nii kiiret hindade üles-alla liikumist nagu toimunud on, pole kunagi olnud ning tänaseks on hinnad puiduturul 90% juures kõrgtasemest, ütles Viiratsi Saeveski AS juht Tõnu Ehrpais.
2018. aastal Leedus loodud ühisrahastusplatvormi
Profitus idee sündis järk-järgult, kui kinnisvara ostjate ja müüjatega suheldes ning kinnisvaraprojekte arendades võis näha inimeste üha suurenevat investeerimishuvi.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele