Keskerakond algatab tulumaksu seaduse muutmise, mis kehtestab 21% maksumäära asemel kolm maksumäära ning säilitab tulumaksuvaba astme.
„Maksureformist võidavad otseselt inimesed, kelle sissetulekud kuus ei ületa 12000 krooni,“ ütles Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson. „Kaudselt võidavad aga kõik maksumaksjad, kuna astmelise tulumaksu eelnõu parandab järgmisel aastal riigieelarve positsiooni eeldatavalt 3,5 miljardi krooni võrra. Samuti võimaldab tulumaksu muutmine astmeliseks oluliselt paremini juhtida majandustsüklit, lahendada sotsiaalprobleeme ja tasandada regionaalseid tuluerisusi.“
Simson ütles, et riigieelarveliste tulude suurenemine tulumaksust võimaldab tulevikus alandada tarbimismaksude ja sotsiaalmaksu kõrget taset. „Viimane on täna kõige enam ettevõtlust koormavad maksuliik,“ märkis Simson. „Astmelist tulumaksu kasutavad kõik Põhjamaad ning peaaegu kogu Lääne-Euroopa. Ühtlane maksusüsteem kehtib aga näiteks Venemaal ja Valgevenes.“
Eelnõu kehtestab praeguse ühtlase 21% maksumäära asemel kolme astmelise üksikisiku tulumaksusüsteemi maksumääradega 18%, 26% ja 33%. Lisaks säilib senine tulumaksuvaba aste. Nimetatud maksuastmete puhul on tegemist liitprogressiooniga, mille puhul maksustatakse kõrgema maksumääraga vaid tuluastme piiri ületav tuluosa.
Maksustatava tulu osa, mis on väiksem või võrdne 70000 krooniga aastas (kuni 5833 krooni kuus), maksustatakse 18%-ga. Maksustatava tulu osa, mis algab 70001 kroonist kuni 250000 kroonini (5833-20833 krooni kuus), maksustatakse 26%-ga. Maksustatava tulu osa, mis on üle 250001 krooni (alates 20833 kroonist kuus), maksustatakse 33%-ga. Oluline erinevus võrreldes eelmiste tulumaksu eelnõudega on maksustatava tulu mõiste sissetoomine. Seega lahutatakse maksumaksja sissetulekust maha maksuvaba miinimum ning tema maksuvabastused ja saadakse tema maksustatav tulu, millest esimesed 70000 krooni maksustatakse 18%. Juhul kui maksustatav tulu on üle 70000 krooni, rakenduvad ka järgmised maksuastmed vastavalt maksustatava tulu suurusele.
Seotud lood
Kui professor Raul Eamets märkis, et Eestis oleks vaja laiemat maksureformi, siis rahandusminister Jürgen Ligi arvates poleks see samm mõistlik.
Soome rahandusministri Jyrki Kataineni
korraldusel moodustatud maksureformi komisjon on sel nädalal jälle katet
kergitanud, mis suunas mõtted liiguvad – erandeid ja soodustusi vähemaks,
tarbimismaksud kõrgemaks ning astmeline tulumaks peaks jääma, need on mõned
pidepunktid.
India plaanib pea viie aastakümne suurimat
maksuseaduste muudatust, vahendab Bloomberg.
Majanduses ja ka kinnisvaraturul on sügisel toimunud mõned muudatused, üheks neist euribori langus. Bigbanki ettevõtete panganduse üksuse juht Aimar Roosalu kinnitas, et kinnisvaraturul on märgata elavnemist – suuresti just järelturu korterite osas.