Kawe Kapitali partner Kristjan Hänni ütles Äripäevale, et kui keskmiselt 10% sundülevõetud Eesti Telekomi aktsiate omanikku on nõus advokaatide nõutud stardiraha kokku panema, hakatakse aktsiate eest õiglast hüvitist nõudma ühiselt.
Harju maakohus andis eelmisel nädalal Eesti Telekomi endistele aktsionäridele 30 päeva aega alates kohtumääruse avaldamisest ametlikes teadaannetes tasuda õigusabikulude katteks 300 000 krooni kohtu deposiiti ning määras nende ühisteks esindajateks advokaadibüroo Sorainen advokaadid Reimo Hammerbergi, Carri Ginteri ning nõuniku Urmas Volensi.
Protsessi käivitamiseks oleks vaja Hänni sõnul keskmiselt ca 10% sündülevõetud aktsiate omanikku, kes on nõus advokaatide nõutud stardiraha kokku panema. „Samas on võimalik, et kui mõned suuremad investorid sellega kaasa tulevad, saaks hakkama arvuliselt väga väikese hulga aktsionäridega,“ rääkis ta.
Kui suurt hüvitist aktsionärid ühishagiga kohtu kaudu nõuavad sõltub Hänni sõnul advokaatidest. „Lõpliku nõude suuruse otsustavad advokaadid, lähtudes nende hinnangul Eesti kohtusüsteemis kõige paremini töötavatest argumentidest,“ selgitas ta. „Minu hinnangul võiks juurde määratav summa jääda 20-30 krooni vahemikku,“ pakkus Hänni. Ta lisas, et asja võib vaadata ka nii, et aktsionäridel on sisuliselt võimalus teha 1,5 krooni aktsia kohta riskiinvesteering, mille pealt loodetav tulu on kordades suurem.
Hänni on seisukohal, et Eesti Telekomi aktsiate sundülevõtmine peab olema tehtud ilma jokk-skeemideta ja makstav hüvitis peab olema vastavuses aktsiate tegeliku väärtusega. „Alati pole väärtpaberiturg paraku efektiivne ja seda ei esinda,“ nentis mees.
Antud kohtuasi loob Hänni sõnul pretsedendi eelkõige praegu taotluse lahendamine selliselt, et kohus määrab ühise esindaja kõigile neile samas õiguslikus seisus aktsionäridele. „Vaidluseni jõudmiseks peavad Telekomi aktsionärid advokaatide nõutud 300 000 krooni kokku saama,“ rõhutas ta.
Summa kokkusaamiseks on aega 30 päeva. "Kasutame seda aega aktiivselt, et oma argumentidega aktsionärideni jõuda ja loodetavasti leiame piisavalt neid, kellele nende varaga toimunu korda läheb," möönis Hänni. Ta lisas, et mõned kohtumised suuremate teadaolevate investoritega toimuvad juba sellel nädalal.
Kui suure tõenäosusega kohtuasi aktsionäride kasuks laheneb ei osanud Hänni öelda. „Argumendid on meil iseenesest päris head,“ märkis ta. Finantseksperdid, kes on aktsiahinda analüüsivad otsustatakse advokaatide poolt. „Advokaadid otsustava lõpliku nõude esitamisel, millisetes valdkondades on spetsialistide kaasamine mõistlik,“ rääkis Hänni. Kõik need, kelle poole olen nende arvamuse lisamise võimaluses pöördunud, on seni vastanud positiivselt, lisas ta.
Kas ka Norma investoritel sundülevõetud aktsiate eest on võimalus sama aktiivselt protsessima hakata, arvas Hänni, et miks mitte. „Midagi sarnast võib muidugi ette võtta ka Normas, aga minu hinnangul on võimaliku vaidluse sisuline osa seal Telekomist erinev, kuna seal polnud riik oma maksunäljaga üheks aktsionäriks,“ sõnas ta „Vast seetõttu erinevalt TeliaSonerast Autoliv seal erakorralise dividendi maksmist mõistlikuks ei pidanud,“ täpsustas mees.
TeliaSonera pakkumist maksta ühe Eesti Telekomi aktsia eest 93 krooni ei võtnud vastu tuhatkond aktsionäri.
Seotud lood
Eesti Telekomi endiste väikeaktsionäride esindaja advokaadibüroo Sorainen advokaat Carri Ginteri sõnul on esialgse analüüsi kohaselt piisavalt argumente väitmaks, et hüvitise nõue on põhjendatud.
Sundülevõetud aktsiate eest täiendava hüvitisena TeliaSoneralt ligi 28 miljoni krooni saamiseks on tänaseks liitunud ligi 200 Eesti Telekomi endist väikeaktsionäri.
Allar Jõksi sõnul sõltub Telekomi aktsia eest õiglast hinda nõudvate väikeaktsionäride kohtuasja tulemus sellest, kui palju aktsionäre ühise mütsi alla koodub.
TeliaSonera pakkumist maksta ühe Eesti Telekomi aktsia eest 93 krooni ei võtnud vastu tuhatkond aktsionäri, kellest mõned loodavad saavutada aktsiale parema hinna Kawe Kapitali partneri Kristjan Hänni abil.
Tundlikke kliendiandmeid omavad advokaadibürood on küberkurjategijate pidevas huviorbiidis, mistõttu nõuab advokatuur, et küberturvalisus oleks tagatud kõrgeimal tasemel. Et nõuded saaksid täidetud ka päriselt ning ka töötajate teadlikkus tõstetud, on mõistlik kaasata oma ala spetsialistid, usub advokaadibüroo TARK juhtivpartner Tanel Tark.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele