Eesti Telekomi ülevõtupakkumise õigluse
hindamisel pole kohane lähtuda vaid aktsia turuhinnast, sest suuromaniku
TeliaSonera huvi oli näidata hinda võimalikult madalana, ütles Kawe
Kapitali partner Kristjan Hänni.
Hänni sõnul kasutasid Eestis börsiettevõtted turulanguse ajal reeglina võimalust omi aktsiaid tagasi osta. "Eesti Telekom, kelle aktsionärid selle õiguse samuti olid ettevõttele andnud, seda ei teinud," märkis ta. Võimalik, et otsus jäi TeliaSonera poolt kontrollitud nõukogu taha pidama, mis selle igakordselt pidanuks otsustama, lisas Hänni.
Kawe Kapitali partneri kinnitusel oli kuni eelmise aasta lõpuni aktsiate tagasiostmine sisuliselt maksuvaba võimalus aktsionäridele raha ettevõttest välja toimetada, dividendidelt tuli ettevõttel maksta tulumaksu. "Seetõttu oleks aktsiate tagasiostmine olnud kindlasti efektiivsem meetod. See, et seda ei tehtud, oli Telia huvides, kes soovis näha turuhinda võimalikult madalana," sõnas Hänni.
"Ja nüüd lähtuda sellistel asjaoludel pakkumise õigluse hindamisel turuhinnast pole vaieldamatult kohane," kinnitas ta.
Eesti Telekom teatas täna, et lükkab 20. novembriks kokkukutsutud aktsionäride erakorralise üldkoosoleku edasi 4. detsembrile. "Seoses mõnede vähemusaktsionäride poolt Eesti Telekomile esitatud ülevõtmist puudutavate küsimustega on sõltumatu audiitor täiendanud oma aruannet, et anda vähemusaktsionäridele täiendavat detailsemat informatsiooni ülevõtmisaruande kontrollimise kohta," põhjendas Telekom tänases börsiteates.
Hänni ütlusel on ta pöördunud seoses ülevõtupakkumisega Eesti Telekomi poole mitmes täpsustavas küsimuses. "Minu teada on Telia mõne väikeaktsionäri või tema esindajaga veel kohtunud," lisas ta. Hänni tunnistas, et väikeaktsionäride kriitika osaline arvestamine TeliaSonera poolt on samm õiges suunas. "Aga mitte piisav," lisas ta.
Hänni kinnitusel on Telekomi ülevõtmisaruannet kontrollinud sõltumatu audiitor KPMG esitanud "veel rohkem argumente, miks ta oma tööd antud juhul sisuliselt ei peaks tegema, vaid saab piirduda etteantud 93kroonisele hinnale oma templi pealelöömisega." Ta väitis, et turuhind ei saa ebalikviidsel turul olla ilmtingimata kohane lahend õiglase hüvitise määramisel. "Oleks elementaarne, kui audiitor üritaks ettevõtte väärtust hinnata ka tavaliselt sellistel puhkudel kasutatud meetoditega," rääkis Hänni.
TeliaSonera osalus Eesti Telekomis on tänaseks tõusnud üle 98 protsendi piiri.
Seotud lood
Reedesel erakorralisel aktsionäride koosolekul valmistas TeliaSonera asepresident ja finantsjuht Per-Arne Blomquist pettumuse Eesti Telekomi aktsionärile, kuna ei näidanud üles vähematki vastutulelikkust väikeaktsionäride ettepanekute suhtes, leidis mitmeid väikeaktsionäre esindav Kawe Kapitali partner Kristjan Hänni.
Kawe Kapitali partner Kristjan Hänni ütles Äripäevale, et kui keskmiselt 10% sundülevõetud Eesti Telekomi aktsiate omanikku on nõus advokaatide nõutud stardiraha kokku panema, hakatakse aktsiate eest õiglast hüvitist nõudma ühiselt.
TeliaSoneraga Eesti Telekomi ülevõtmishinna pärast vaidleva Kristjan Hänni sõnul väitis Soome-Rootsi sidefirma esindaja talle eravestluses, et Eesti riik osaluse müügiga seotud dokumente ei avalda.
Eesti Telekomi endiste väikeaktsionäride esindaja advokaadibüroo Sorainen advokaat Carri Ginteri sõnul on esialgse analüüsi kohaselt piisavalt argumente väitmaks, et hüvitise nõue on põhjendatud.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.