Äriregistri andmetel on kolme Tallinna Äripanga aktsionäri omanikfirmad registreeritud Suurbritannias Devoni maakonnas ühel ja samal aadressil.
Äripanga aktsionäride jälgi ajades selgub, et üle poole panga aktsiate omanikest peidab ennast sisuliselt varifirmade taha. Nii näiteks on Äripanga Eestis registreeritud kolme aktsionäri, ASi Grand Marketing, Asparagos OÜ ning Dansano ASi omanikeks viis Suurbritannias Devoni maakonnas samal aadressil asuvat firmat.
Saatsime jaanuaris sellele aadressile tähitud kirjad küsimustega ettevõtete omanike kohta, uurisime ka, kuidas nad on rahul Äripanga majandustegevusega.
Et Eesti Post ei suutnud kirjade saatust mitme kuu jooksul välja selgitada, saatsime maikuus uued kirjad ning sel nädalal saabus üks kiri tagasi märkega, et nimetatud aadressil seda firmat ei asu ning kirja pole võimalik üle anda.Suurbritannia äriregistri andmetel on nende ühenaelase kapitaliga firmade juhtideks kaks Küprosel registreeritud firmat ja omanikeks omakorda kolm järjekordset ettevõtet.
Et veerand Tallinna Äripanga aktsiate omanikest koondub ühele aadressile ja juhtidena näidatakse samu firmasid, võib eeldada, et seal taga on üks ja sama isik või seltskond. Teine veerand panga aktsiatest kuulub erinevatele Küprosel, Briti Neitsisaartel ja USAs registreeritud firmadele.
Mitte ühegi nn varifirmadele kuuluva ettevõtte osalus Tallinna Äripangas ei ületa 10 protsendi piiri, sest Krediidiasutuste seaduse järgi tekib 10 protsendi piiri ületamisel aktsionäril pangas oluline osalus ning finantsinspektsioon peab hindama sellise aktsionäri laitmatut ärialast mainet. Ta ei tohi olla kriminaalse taustaga, tal peab olema piisavalt hea finantsseisund või võimekus finantse kaasata ning hea renomee.
Finantsinspektsiooni juhatuse liige Andres Kurgpõld kinnitas talvel, et panga omanikestruktuur peab olema läbipaistev, mistõttu ei ole finantsinspektsioon andnud madala maksumääraga piirkonnas registreeritud ettevõtetele luba mistahes pangas olulise ehk üle 10 protsendi suuruse osaluse omandamiseks.
Finantsinspektsioonil on ka Äripanga aktsionärid kuni füüsiliste isikuteni teada, nende tausta on põhjalikult uuritud ning pole näha, et kellelegi kuuluks pangas oluline osalus.
Tõenäoliselt annabki varifirmade taha peitunud tegelaste kohta aimu Äripanga ja mitme aktsionäri nõukogu liikmete isikud. Juba aastaid on pooled kuuest panga nõukogu kohast kuulunud Venemaa riigifirma Almazjuvelireksport tippjuhtidele.
Äripanga aktsionärideks olevate firmade nõukogudest leiab veel mitu Moskvast pärit meest, nende hulgas ka Venemaa eriteenistustega seotud olnud inimesi.
Tallinna Äripanga mulluseks majandustulemuseks oli 99 miljonit krooni kahjumit, enamus ehk ligi 80 miljonit tuli kinnisvara väärtuse allahindlusest. 2008. aastal oli panga kahjum 7,5 miljonit krooni.
Äripanga aktsionär Grand Marketing soetas eelmisel aastal kaks Panamas registreeritud firmat. "Ettevalmistudes majanduse tõusuperioodiga kaasnevale nõudluse peatsele kasvule, tehti pikaajaline finantsinvesteering kahe tütarettevõtte aktsiate soetamise teel. Mille põhjuseks on tulevikus Learjet tüüpi reaktiivlennukitega lennundusteeninduses osalemise soov,“ seisab ettevõtte majandusaruandes. ASi Grand Marketing omanikud on 34 protsendiga Äripanga suuromaniku Andrei Žukovi firma Leonarda Invest AS ning 33protsendiste osalustega KSV Asset Management Ltd. ning Tedhall Investments Ltd.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tallinna Äripanga AS jõudis mullu ligikaudu saja miljoni kroonisest kahjumist 14,8 miljoniga kasumisse, selgub hiljuti äriregistris avaldatud majandusaruandest.
Panga asutamine on keeruline protsess, kus reeglistikud on karmid, järelikult on olemasolevad reeglid ikkagi painutatavad, kommenteeris IURING Konsult OÜ jurist Tiia Raudmägi Äripanga varjatud omanikke.
Kas teie teadsite, et vanim sama nime all tegutsev pank Eestis on Tallinna Äripank? Kuid kas te oskate öelda, kes on selle 1991. aasta detsembris loodud panga omanikud?
Rahvusvaheliselt väärismetallide ja vääriskivide ärilt matti võtva Tallinna Äripanga pooled omanikud on peitunud pisifirmade rägastikku, mille omanikke teada ei saa. Tõenäoliselt on tegemist Venemaa ärimeestega, kes ei soovi või ei saa end avalikult Äripangaga siduda.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.