Tänased ajakirjandusväljaanded keskenduvad Rootsi valimiste puhul peamiselt kahele teemale – sotsiaaldemokraatide langus ja parempopulistide triumf. Ühel nõul ollakse selles, et langes viimane Euroopa avatuse ja tolerantsi kants.
BBC: kaob tolerantne ja avatud Rootsi
BBC Rootsi korrespondendi Damien McGuinnessi sõnul tabasid Rootsi Demokraadid valupunktina ära valijate rahulolematuse immigratsioonipoliitikaga. Tulemuseks on see, et Rootsi kaotab tolerantse ja avatud riigi kuulsuse. Mis omakorda on McGuinnessi sõnul šokiks paljudele rootslastele endilegi.
Neue Züricher Zeitung: Rootsis on jama
Miski pole enam Rootsis nii, nagu oli varem, kirjutab Šveitsi ajaleht oma kommentaaris. Nüüd on ainult küsimus, on see hea või halb. Ksenofoobidest Rootsi Demokraadid ületasid neljaprotsendilise valimiskünnise, kuid ükski seitsmest ülejäänud parlamendiparteist ei ole avaldanud valmisolekut nendega koostööd teha. Aeg peab näitama, kaua neid ignoreerida õnnestub ja mis hinnaga.
Handelsblatt: valitsuse moodustamine saab raske olema
Tõenäoliselt pikalevenivad kõnelused valitsuse moodustamiseks tähendavad ebakindlust nii investoritele kui Rootsi kroonile. Maksukärpeid ja miljardilisi investeeringuid lubanud peaminister Reinfeldt on teatanud valmisolekust moodustada vähemusvalitsus. Võimalikud koostööpartnerid rohelised on esialgu koostööst keeldunud. Parlamendi uustulnukate paremäärmuslike Rootsi Demokraatidega ei soovi koostööd teha ei valitsuskoalitsioon ega opositsioon.
Aftonbladet: õudusunenägu
Rootsi ajaleht Aftonbladet nimetab Rootsi Demokraate paremäärmuslikeks ja näeb neid võtmerollis enamuse moodustamisel parlamendis. "Reinfeldt hakkab tõenäoliselt sõltuma rassistlikust parteist," kirjutab Aftonbladet. See saab olema õudusunenägu.
Spiegel Online: hüvasti, konsensus
Rootsi on jõudnud poliitilisse patiseisu: peaminister Reinfeldti valitsuskoalitsioon kaotas absoluutse enamuse, kuid tahab sellegipoolest edasi valitseda. Kaalukeeleks parlamendis saavad olema värsked uustulnukad parempopulistid. Liberaalne eeskujulik Rootsi on minevik.
New York Times: populistlike parempoolsete läbimurre
Rootsist sai järjekordne Euroopa riik, kus toimus populistlike parempoolsete läbimurre. Valimised võitnud peaminister on välistanud koostöö Rootsi Demokraatidega ja kutsub üles teisi parteisid ennast toetama. Erinevalt Taanist ja Norrast, kus populistlikud immigratsioonivastased parteid on olnud edukad juba aastaid, pole Rootsi valijad neile seni piisavalt toetust andnud.
Dagens Nyheter: ühe ajastu lõpp
Paremtsentristliku liidu võit tähistab sotsiaaldemokraatide pika valitsusaja lõppu Rootsi poliitikas. Valimiste ebameeldiv pool on paremäärmuslike Rootsi Demokraatide edu. Viidates sotsiaaldemokraatide pikale võimuajale, tõdeb DN rõõmuga, et möödas on ajad, kus üks partei sai võimule ja otsustas kõige üle.
Svenska Dagbladet: aeg on kujundada uus rahvuslik imidž
Kolm keskset muutust Rootsi poliitilisel maastikul: paremtsentristlik valitsus ilma enamuseta, läbikukkunud sotsiaaldemokraatia ja partei mille juured on paremäärmusluses. Leht ennustab ühtlasi valimiste võitjale rasket tulevikku. Ühtlasi toob leht välja Rootsi eripära, kus erinevalt teistest riikidest ei ole ükski teine partei jaganud Rootsi Demokraatide immigrantidevastaseid vaateid.
Göteborgs-Posten: halvim valimistulemus sotsiaaldemokraatidel
Sotsiaaldemokraadid eesotsas Mona Sahliniga said halvima tulemuse 1914. aastast saadik. See partei ei tunne enam kunagi, et Rootsi kuulub talle, kirjutab ajaleht.
Expressen: tumedad jõud on võtnud Rootsi poliitika pantvangi
Peaminister Reinfeldt peab viivitamatult leidma ühise keele rohelistega, nõuab leht olukorra päästmise nimel.
Autor: Katri Soe-Surén
Seotud lood
Parempoolsete erakondade võit eilsetele Rootsi parlamendivalimistel on Eestile kahtlematult positiivne, ütles IRLi juht Mart Laar.
Valimistejärgne Rootsi on Stockholmi börsi tõstnud 0,27protsendilisse plussi.
Eile Rootsis toimunud üldvalimised võitsid praegu võimul olevad paremtsentristid. Peaministrina jätkab Fredrik Reinfeldt.
Praeguses valimiskampaanias on nii parempoolse kui ka vasakbloki majandusprogramm kohati üllatavalt sarnane, ütles Eesti suursaadik Rootsis Alar Streimann.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.