ASi Tallinna Vesi taotus konkurentsiametile tõsta iga-aastaselt vee hinda on riigikogu sotsiaalkomisjoni esimehe Urmas Reinsalu hinnangul seadusevastane ja totaalselt põhjendamatu.
"Esiteks, läinud nädalal jõustunud monopolide ohjeldamise seaduse järgi saab ettevõte esitada taotlusi vaid ühekordselt, mitte järk-järguliselks hinnatõususks. Teiseks, sisuliselt on probleem selles, et tänased Tallinna Vee tariifid on põhjendamatult kõrge kasumi tõttu üles paisutatud. Majanduslikult on Tallinna Vee kapitali tootlus üle kahe korra kõrgem lubatust," sõnas ta.
Reinsalu rõhutas, et Tallinna Vesi oleks pidanud hoopis esitama teate hindade langetamise kohta 1. jaanuarist ning teate selle kohta, et maksab ebaseaduslikult võetud kasumiosa teenuse tasaarvestusena tarbijatele tagasi.
Avalikkus näeb nüüd tema sõnul, kas monopolide ohjeldamise seadus suudab tarbijaid kaitsta. "Minul selles kahtlust ei olnud varem ega pole ka täna. Tallinna veetarbijatel pole põhjust hinnatõusu kartuseks," ütles Reinsalu.
Tema hinnangul on arusaadav, miks Keskerakonna saadikud hääletasid monopolide ohjeldamise seadusele suvel vastu, sest Tallinna Vee aktsionärina tegutseb keskerakondlik linnavalitsus oma dividendide, mitte tarbijate kaitse huvides.
"Pole kahtlust, et enne selle seaduse rakendumist oleks Tallinna volikogu kiirkäigult kiitnud hinnatõusu heaks, nagu nad varemgi on teinud," rääkis Reinsalu.
Seotud lood
AS Tallinna Vesi esitas konkurentsiametile tariifitaotluse aastaiks 2011–15, mille järgi tõuseb vee hind 2015. aastaks 15% võrra.
Konkurentsiamet on seisukohal, et ASi Tallinna Vesi poolt 10. novembril esitatud taotlus veeteenuse hinna kooskõlastamiseks aastaiks 2011–15 ei vasta seaduses sätestatud nõuetele.
ASi Tallinna Vesi suuromanik United Utilities loobus kavast müüa veidi enam kui 26% suurune osalus Eesti ettevõttes Veoliale.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.