Maksuamet ei ole maksuotsuste üle käivates kohtuvaidlustes kompromisse väga sõlminud, kuigi seaduses on selleks kõik võimalused olemas. Nii on maksuhaldur mõnikord viinud perspektiivitu kohtuvaidluse riigikohtusse vaatamata sellele, et asjas oleks kasulikum maksumaksjaga kompromiss leida.
Tsiviilkohtumenetluses on kompromissid tavalised. Pooled saavad aru, et vaidluse lõpptulemuse määrab kohtus kohtunik ning lahendus võib tulla lisaks väga suurele rahalisele kulule ka selline, mis tegelikult kummalegi poolele vastuvõetav ei ole. Nii kinnitasid kohtud eelmise aasta esimese kuue kuu jooksul lahendatud asjades 10,0% juhtudel tsiviilasjades juba esimeses astmes pooltevahelise kompromissi. Samuti on erinevalt maksuvaidlustest ka teistes haldusasjades edukalt kompromisse sõlmitud. Kompromissi kui menetluse ülimat eesmärki ja õigusrahu maksimaalset kindlustajat soosivad ka kohtumenetlusõigus ja selle aluseks olevad menetlusseadustikud. Seadus lausa kohustab kohtunikku tegema pingutusi kompromissi saavutamiseks. Samad reeglid kehtivad ka halduskohtumenetluses.
Just maksuvaidlustes on viimasel ajal toimunud suurem murrang seoses kompromissivalmidusega. Maksuhaldur on lõpuks mõistnud, et riigi eesmärk on tagada maksusummade laekumine, mitte pidada võimalikult kaua perspektiivituid või kõrge riskitasemega maksuvaidlusi. Nii võib sageli olla maksuhaldurile kasulik tingimusel, et maksukohustuslane on valmis osaliselt määratud maksusummat aktsepteerima, loobuda vähem tõendatud täiendavalt määratud maksusummade osas edasisest vaidlusest. Ettevõtjale on ebamäärase olukorra ja edasiste kulude tekkimise lõpetamine oluline argument, et lõpetada võitlus enda eksistentsi nimel ning jätkata igapäeva tegevustega. Olgem ausad, maksusummad määratakse tihti ebaõigesti või võimalikust tegelikust kohustusest oluliselt suuremas summas.
Loodame, et halduskohtunikud jätkavad alustatud teed ning suunavad pooli ka maksuvaidlustes rohkem kompromissi suunas ning et maksuhalduril jätkub oskust ja valmisolekut enda eksimusi tunnistada ning vaidlusi kiiremini lõpetada.
Seotud lood
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.