Eesti meenutab vihkamisühiskonda, kus kümme tükki näitab näpuga, kui üks midagi saab, rääkis Fertilitas ASi omanik ja juht Ivo Saarma ja lisas, et ravimifirmade sponsoreeritud koolitused on arstidele tänuväärseks võimaluseks end rahvusvaheliselt koolitada.
„See on väga tänuväärne võimalus arstidel end koolitada. Muidu oleks Eesti arstide palga juures end rahvusvaheliselt koolitada täiesti võimatu,“ ütles Saarma ja lisas: „see on ainukene viis ja ma ei näe siin mitte midagi halba.“
Ta kinnitas, et on iseenda peal tundnud, et ravimifirmad ei ole nn äramoosijad ja nendega ei sõlmita kunagi siduvaid kokkuleppeid, seega ei saa ka arstid tunda end kohustatuna mõnda kindlat ravimit välja kirjutama.
„Minu meelest on see (ravimifirmade toel koolitusi saavad arstid – toim.) kogu aeg teatud kontingendile närvidele käinud. Kahju, kui keegi üritaks seda (koolitamist – toim.) takistada, on mõõtmatu. Riigil pole ka midagi asemele pakkuda, mis täidaks tekkinud vaakumi,“ rääkis Saarma.
Siiski on ju ka arste, kes on teist meelt? „Need on need arstid, kes pole toetust saanud. Toetatakse ikkagi tegijaid, aktiivseid, kellel on mingi roll täita. Mitte igaühte,“ ütles Fertilitase omanik seepeale. Tema sõnul on Eestis ikka nii, nagu ka poliitikud on öelnud – vihkamise ühiskond. „Kui üks saab siis kümme tükki näitab näpuga,“ iseloomustas Saarma.
Rootsis ei tohi arstide konverentsreiside maksumusest rohkem kui 40% tulla ravimifirmade sponsorlusest. Saarma Rootsi süsteemi heaks ei kiida. "Ärme elame Rootsi järgi. Meil on liberaalne turumajandus, absoluutselt kõik asjad on teistmoodi. Rootsi näide ei ole küll minu jaoks imponeeriv ja mina palun jumalat, et me ei elaks Rootsi moodi.“ Ta lisas, et talle tundub, et Eesti on võrreldes Rootsiga õigemat teed läinud.
Äripäev pakkus tänases juhtkirjas välja, et teeme tervishoiutöötajate sihtkapitali, mis töötaks Kultuurkapitali põhimõttel. Saarma leiab, et see tekitaks raha jagamisel subjektiivsust juurde ning palgata tuleks veel 10 ametnikku, kes raha jagama hakkavad ning tagatipuks on ohud hoopis suuremad. „Sel juhul, kui liiguvad suured raha, võivad tekkida korporatiivsed kokkulepped või mõjutamised. Üksikisikute ja üksikarstide toetamisega ei saa suurt mõjutamist olla,“ arutles ta.
Seotud lood
Ravimifirmadest on enim arstide koolitusreisideks kulutanud GSK, koolitusreisidel mullu kõige enam käinud arsti kulud olid üle 200 000 krooni.
Ehkki ükski arst pole avalikult tunnistanud, et ravimifirma poolt kinni makstud eksootikareis oleks mõjutanud teda raviotsustes ning ravimite väljakirjutamisel, on ka vastupidist raske väita.
Ehkki ükski arst pole avalikult tunnistanud, et ravimifirma poolt kinni makstud eksootikareis oleks mõjutanud teda raviotsustes ning ravimite väljakirjutamisel, on konflikt süsteemi sisse kirjutatud. Avalikkus süüdistab arste ravimifirmade lõa otsas olemises, arstidel pole võimalust end kaitsta ega vastupidist tõestada.
Oluline põhjus ravimitootjatelt toetuse küsimiseks on ilmselt see, et head "arstide koolitusreiside süsteemi" ei ole olemas, märkis ravimiameti peadirektori asetäitja Alar Irs.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.