Soomes pühapäeval toimunud parlamendivalimiste suurvõitja oli parempopulistlik Põlissoomlaste partei, mis suurendas oma toetajaskonda 2007. aasta valimistega võrreldes enam kui neli korda.
Suurimaks kaotajaks jäi eelmised valimised võitnud Keskerakond, mis pidi neil valimistel leppima alles neljanda tulemusega.
Suurima häältesaagi sai Soome lähiajaloo põnevaimatel valimistel Koonderakond, mis kogus 20,4% häältest (44 kohta parlamendis). Sellega on uue valitsuse peaministrikandidaat ametist lahkuva valitsuse rahandusminister Jyrki Katainen. „Meil on kõik põhjused täna rõõmustada,“ ütles Katainen.
Teisele kohale tulid väga tasavägises heitluses Põlissoomlastega seni opositsioonis olnud Sotsiaaldemokraadid, kes said 19,1% häältest ja 42 kohta parlamendis. „See õhtu on olnud nii pinev, et hõbe ei ole häbiasi,“ ütles Sotsiaaldemokraatide juht Jutta Urpilainen. Urpilainen nentis, et valimistulemused näitavad, et Soome ühiskond tahab muutusi, võrdsemat ja solidaarsemat riiki. „Valitsus kaotas ja valitsuse poliitika kaotas.“
Põlissoomlased, kes kasutasid valimisratsuna soomlaste kasvavat vastumeelsust euroala abipakettides osalemise ning tüdimust põhivoolu parteide kokkulepluspoliitika vastu, said valimistel 19,0% häältest ja 39 kohta parlamendis. „Oleme teinud poliitilist ajalugu,“ ütles partei liider Timo Soini. „Oleme tõusnud väiksest (parteist – toim.) suure rahata, suure tööga. See tähendab, et tasub uskuda oma asja, järgida oma liini, pilkeist hoolimata,“ jätkas ta, tõstes esile, et Põlissoomlased said esindaja parlamenti igas valimisringkonnas.
15,8% häältest (35 parlamendikohta) kogunud Keskerakonna juht ja ametist lahkuva valitsuse peaminister Mari Kiviniemi möönis kaotust ning teatas, et Keskerakond jätkab Soome uue valitsuse ajal opositsioonis.
Koalitsioonikõnelused tulevad keerulised, ennustas Jyrki Katainen veel enne, kui kõik hääled olid kokku loetud ja parteide lõplik järjestus selgunud.
Suuri erimeelsusi on parteide vahel põhjustanud näiteks Soome osalemine euroala abipakettides – kui Koonderakond on selgelt euromeelne partei, mis toetab euroalal hätta jäänud riikide toetuseks sündinud abimeetmeid, siis sotsid on nõus Soomele lisakohustusi võtma vaid siis, kui kahjude kandmises osalevad ka investorid ja pangad. Põlissoomlased on euroala hädaliste aitamise vastu, lubades senised kokkulepped uuesti läbi rääkida ja ära muuta.
Jyrki Katainen ei välistanud valitsuse moodustamist ka Põlissoomlastega, märkides intervjuus Soome telekanalile YLE, et Soomes on alati osatud ka väga keerulistes olukordades lahendusi leida.
Soome Vasakliit sai 8,1% häältest, Rohelised 7,2%, Rootsi Rahvapartei 4,3%, Kristlikud Demokraadid 4,0% ning muud 0,4% häältest.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Maksuteema sai kariks, mis ajas ummikusse Soome koalitsioonikõnelused – eile lahkusid kõnelustelt sotsiaaldemokraadid ja vasakliit.
Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioon liikme Hannes Rummi sõnul olid Soome valimised seekord haruldased, kus oma tulemusega võivad rahul olla kõik kolm esimest parteid.
Eile toimunud ägeda debati järel hääletab Soome parlament täna Portugali abipaketi üle.
Soome parlamendivalimiste suurvõitja Põlissoomlaste partei oodatust paremad tulemused toovad kaasa valitsuse moodustamisel keerulisemad läbirääkimised, kommenteeris Prisma Peremarketi tegevjuht Janne Tapio Lihavainen Soome valimisi.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.