Eile toimunud ägeda debati järel hääletab Soome parlament täna Portugali abipaketi üle.
Paketi vastu on lubanud hääletada valitsuskõnelustelt lahkunud Põlissoomlased ning valitsusse pürgiv Vasakliit. Keskerakonna liikmetel on hääletamisel vabad käed (varem abipakette toetanud parteis on seisukohad muutumas), kuid tõenäoliselt hääletab endise valitsuspartei enamus Portugali toetamise poolt, vahendavad Soome uudistekanalid. Kindlalt toetavad paketti Koonderakond, rohelised, kristlikud demokraadid, sotsiaaldemokraadid ja Rootsi Rahvapartei.
Portugali abipaketi viis parlamenti ametist lahkuva valitsuse rahandusminister Jyrki Katainen, kes on ühtlasi Soome uue valitsuse peaministrikandidaat. Uut valitsust aprillis toimunud üldvalimiste järel Soomes veel ei ole.
Peamine põhjus, miks Soome peaks Portugali abistamist toetama, on Kataineni sõnul Soome enda huvi. Eesmärk on ära hoida uut finantskrahhi Euroopas, mille tagajärjeks võib Soomes olla uus majanduslangus. Üksi maksutulusid kaotas Soome riik 2009. a finantskriisi tagajärjel 40 miljardit eurot.
„Soome oleks suuremate kannatajate seas,“ ütles Katainen.
Ägedalt võttis arutelul paketi vastu sõna Põlissoomlaste juht Timo Soini, kes sarjas, et abimeetmed rikuvad Euroopa Liidu aluslepinguid ning ei anna kõige tipuks mingit tulemust. „Maksejõuetust ei paranda meetmetega, mis rikuvad euroala omi reegleid,“ ütles Soini. Üksteise võlgade eest vastutamist ELi aluslepingud ette ei näe.
Seda raha tuleks kasutada hoopis raskustes soomlaste abistamiseks, ütles Soini. Abipaketid pole aga muud, kui katse püsti hoida panku, mis omakorda riikidele laenu andes on haiges sümbioosis Euroopa valitsustega.
Soini sarjas selgrootuks ja mälu kaotanuks parteisid, mis on oma seisukohti abipakettide osas muutnud. Soome vasakliit andis vastu, süüdistades Põlissoomlasi valitsusvastutusest kõrvale hoidmises.
Äge vaidlus käis ka selle üle, kas Soome seisukoht abipakettide osas on muutunud karmimaks või mitte. Jyrki Kataineni sõnul on. Sama meelt on Soome sotsid, kes nõudsid valimiste eel euroala abipakettides ka investorite vastutama panemist. Nüüd on nende sõnul põhiline edasiminek selles, et uusi abilaene ei nõustu Soome enam väljastama ilma tagatisteta. Keskerakonna liige ja lahkuva valitsuse majandusminister Mauri Pekkarinen väitis vastu, et mingeid erilisi muutusi pole toimunud.
Soome osa Portugali toetuseks kokku pandud IMFi ja ELi 78 miljardi euro suuruses abipaketis on laenugarantiide näol ca miljard eurot.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eile toimunud ägeda debati järel kiitis Soome parlament täna Portugalile abipaketi andmise heaks.
Soome ametist lahkuva valitsuse peaminister Mari Kiviniemi ütles eile, et ei saa Portugali abipaketti Soome parlamendile arutamiseks esitada, mis tähendab, et ajaks, mil Euroopa tasandil asja otsustakse, pole Soome seisukoht veel selgunud.
Soome parlamendivalimistel võiduka euroskeptilise partei juht Timo Soini põhjendab täna ajalehes Wall Street Journal avaldatud arvamusartiklis, miks põlissoomlased ei toeta võlgadega hätta jäänud euroala riikide aitamist abilaenudega.
Soomes pühapäeval toimunud parlamendivalimiste suurvõitja oli parempopulistlik Põlissoomlaste partei, mis suurendas oma toetajaskonda 2007. aasta valimistega võrreldes enam kui neli korda.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.