Esialgsetel andmetel kasvas Eesti sisemajanduse koguprodukt (SKP) 2011. aasta esimese kvartalis eelmise aasta sama ajaga võrreldes 8%.
„2007. aasta teise kvartali 7,9% SKP ja selle aasta esimese kvartali 8% on täiesti võrreldavad omavahel. Selle aasta esimese kvartali majanduskasv on nelja aasta kiireim. Samas, kui 2007. aastal oli kasv kõrge baasi pealt ja oli aeglustuv, siis sellel aastal on 8%-ne kasv madalama baasi pealt ja on kiirenenud,“ märkis statistikaameti rahvamajanduse arvepidamise talituse juhataja Tõnu Mertsina.
SKP kasvu mõjutas enim töötleva tööstuse lisandväärtuse kiire kasv, teatas statistikaamet. Töötleva tööstuse lisandväärtuse kasvu mõjutas enim raadio-, TV-, sideseadmete ja -aparaatide ning metalltoodete tootmine.
Töötleva tööstuse lisandväärtus suurenes peamiselt ekspordi toel. Samas vähenes töötleva tööstuse panus SKP kasvu. SKP kasv muutus I kvartalis laiapõhjalisemaks mitmete teiste tegevusalade mõju suurenemise tõttu.
I kvartalis kasvas kaupade eksport hinnamõjusid arvestades 53%. Enim suurenes raadio-, TV-, sideseadmete ja -aparaatide, elektrimasinate ning metalltoodete väljavedu. Töötleva tööstuse toodangu osatähtsus kaupade ekspordis oli veidi üle poole.
Valitsemissektori lisandväärtus kasvas pärast kuus kvartalit kestnud langust. Oluliselt mõjutas SKP suurenemist netotootemaksude koosseisu kuuluva käibemaksu ja aktsiisimaksude kasv.
Põllumajanduse, elektrienergia-, gaasi- ja veevarustuse ning finantsvahenduse tegevusala lisandväärtus vähenes. Põllumajanduse lisandväärtuse vähenemise põhjustas põllumajandussaaduste kiire hinnatõus (jooksevhindades põllumajandustoodang suurenes). Elektrienergia-, gaasi- ja veevarustuse lisandväärtus langes peamiselt elektrienergia ekspordi vähenemise tagajärjel. Finantsvahenduse lisandväärtus langes kindlustuse tegevusala toodangu vähenemise ning kindlustuse kahjunõuete suurenemise tõttu.
Eelmise kvartaliga võrreldes kasvas sesoonselt ja tööpäevade arvuga korrigeeritud SKP 2,1%.
Eesti SKP kasvud aastatel 2005-2010 statistikaameti andmetel:
2005 I 7,4 II 9,4 III 10,1 IV 10,5
2006 I 11,6 II 10,0 III 10,7 IV 10,1 2007 I 9,0 II 7,9 III 5,8 IV 5,2 2008 I -2,2 II -2,6 III -4,5 IV -10,7
2009 I -14,6 II -16,6 III -15,4 IV -8,8
2010 I -2,6 II 3,1 III 5,0 IV 6,7
Seotud lood
Varem oli aastane majanduskasvu prognoos 4% ümber, siis nüüd peavad analüütikud korrigeerima majanduskasvu positiivselt kõrgemas suunas, sõnas Sampo panga juht Aivar Rehe.
Minu arvates hakkavad investeeringud välismaalt tulema jälle Eestisse, sest Eesti võime saada raskete aegadega hakkama oli väga hea ja andis riigile palju usaldusväärsust juurde, märkis Aku Sorainen.
Äripäev paneb igal nädalal kokku nädala lõikes rõõmsamad ja kurvemad sündmused. Eelmise nädala üheks rõõmusõnumiks oli kindlasti majanduse kasv esimeses kvartalis 8%.
NG Investeeringute juht Jüri Käo 8% majanduskasvu ei oodanud. Tegemist on tema hinnangul jõulise kasvuga.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?