Eestis on võõra raha lugemine paljudele arusaadav ning põhjustab põhjendamatut viha, samas kui paljude projektidega visatakse miljoneid kroone riigi raha tuulde, rääkis Salvest AS omanik Veljo Ipits.
„Eks korruptsioonivastase seaduse muudatus ole murelapseks neile, kes midagi väga näidata ei taha. Iseküsimus on, kui palju see võib tekitada ebatervet huvi,“ kommenteeris Ipits.
Ipitsa sõnul on aeg-ajalt ka ajakirjandus see, kes puhub probleemid üles. „Enne uusi riigikogu valimisi räägitakse palju sellest, missuguse autoga mingisugune minister sõidab. Riigi kuludest moodustab see aga pisikese osa. Samas kui sadu miljoneid kroone visatakse tuulde projektidesse, mis midagi ei tooda. Sellest ei räägi keegi, sest see on lihtsale inimesele arusaamatu,“ põhjendas Ipits. Niiöelda võõra raha lugemine on kahjuks väga paljudele arusaadav ja põhjustab täiesti põhjendamatut viha, lisas ta.
Seaduse muudatusse on Ipitsa arvates üheselt väga raske suhtuda. Kui see toob kaasa varimajanduse ja varjatud hüvede kasutamise vähenemise, siis on see tema sõnul kindlasti teretulnud. „Samas peaksid meie inimesed kasvama koos ühiskonna arenguga ning mõistma, mis on normaalne ja loomulik. Kahjuks on nii, et kui inimesel on halb ja ta näeb, et kellelgi on hästi, siis tahes-tahtmata vibutatakse rusikat,“ ütles Ipits.
Ipits loodab enda sõnul, et korruptsioonijuhud, millest avalikult kirjutatakse ja räägitakse, on tõepoolest üksikud. „Kas nende üksikute näidete põhjal peab hakkama seadust ümber muutma, on küsitav. Võib-olla on justiitsministeeriumil suuremad andmebaasid, mida kahtlustatakse, kuid mida pole võimalik tõestada,“ rääkis ta lisades, et sellisel juhul on lihtsam, kui reeglid on kirja pandud.
Justiitsministeerium saatis täna uuesti kooskõlastusringile korruptsioonivastase seaduse eelnõu, mis suurendab ministeeriumi kinnituselavaliku sektori läbipaistvust ning tõhustab huvide deklareerimise süsteemi. Uuenduslikult peab ametiisik edaspidi deklareerima vara, mis on tema kasutuses üle nelja kuu aastas, samuti muutub avalikuks deklaratsioonide register.
Äripäev küsis ettevõtjatelt, mida nad seaduse eelnõust arvavad.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Täna uuesti kooskõlastusringile saadetud korruptsioonivastase seaduse eelnõu aitab justiitsminister Kristen Michali sõnul muuta avaliku sektori läbipaistvamaks. Reformierakondlane Jaanus Rahumägi aga tõestas, et ka uuest eelnõust saab mööda hiilida.
Odav elekter ja tootmisvõimsuste suurendamine on kujunenud justkui Eesti Nokia leidmiseks. Majandusanalüütik Mihkel Nestor ja AVH Grupi tegevjuht ning endine Enefit Greeni finantsjuht Veiko Räim arutlevad, milline on selle Nokia mõju majandusele.