Riigiettevõtetele peaksid võrreldes erasektori ettevõtetega kehtima natuke teised reeglid nii juhtimises kui ka töö hindamises, ütles ASi Eesti Gaas nõukogu esimees Aarne Saar.
„Mina ei saa aru, kui riigiettevõttest räägitakse kui tavalisest äriühingust,“ lausus Saar. „Kui omanik käsutab turgu, siis see ei ole ju tavaline äriühing.“
Saare sõnul on riigiettevõttest dividendide võtmine sisuliselt raha ühest taskust teise tõstmine. „Riik saab ju ise kõike käsutada, sest riik ütleb, mida ja kuidas turul teha,“ põhjendas Saar. „Ja kui riik võtab sellisest äriühingust dividende, siis ta ise ütleb, et kui palju ta võtab. Seetõttu on keeruline hinnata ka riigiettevõtte dividendi suurust.“
Saar lisas, et ka investeeringute tegemise otsus on monopolfirmades riigi otsustada. „Minu arvates on äriühingus üleüldse üks keerulisemaid asju otsustada investeeringute vajaduse üle,“ sõnas Saar. „Ja monopolettevõttes ka vajaliku kasumi osas, sest on väga raske hinnata kapitali väärtust.“
Äripäev küsis täna päevaküsimuseks, kas riik peaks võtma monopolfirmadest dividende. Päevaküsimuse ajendiks on tänane artikkel, milles võrguettevõte Elering põhjendab kõrget kasumlikkust suure investeerimisvajadusega.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Monopolidest suurimat kulumieelset kasumimarginaali ehk EBITDA-d näitavad mulluste majandustulemuste põhjal avalikku teenust pakkuvad Tallinna Vesi, Levira ja võrguettevõte Elering, kelle kasumlikkus ulatub 50% kuni 66%.
Kui Eesti firmade ärikasumi keskmine rentaablus ei ulatunud isegi buumiaastatel üle 10%, siis Eleringi sarnane näitaja pole alla 25% langenud.
Ma arvan, et eriti just praeguses majandustsüklis peaks riik kindlasti monopolidest dividende võtma ja võtma rohkem, vastas ASi Repo Vabrikud juhataja Tiit Kolk tänasele päevaküsimusele.
Vargused ei ole jätnud puutumata mitte ühtegi kaupluseketti. Kuigi suuremad poed panustavad turvalisusele üha rohkem, kannavad ärid iga aasta varguste tõttu siiski väga suuri kahjusid. Forus annab ühe Eesti suurima turvapartnerina ekspertnõu, kuidas kaitsta paremini oma vara ja kaupluse töötajad saaksid end tunda turvalisemalt.