Viimase paari nädala jooksul on USA rahaturufondid tugevalt alandanud eurotsooni pankadest tulenevaid riske oma tegevusele ja ühtlasi vähendanud ka krediidivõimalust.
USA rahaturufondid, mis seni on täitnud olulist rolli Euroopa pankadele lühiajalise finantseeringu pakkumisel, on nüüd, kus mured Euroopa riikide võlgade pärast aina kuhjuvad, pankade rahastamist piirama hakanud, pakkudes neile ainult väga minimaalse ajaga laenu, vahendas CNBC.
Üks Prantsusmaa rahandustegelastest kommenteeris olukorda nii, et kuni juuni keskpaigani polnud mingit probleemi saada kolme-, kuue- või üheksakuulist laenu, aga nüüd on võimalik laenata vaid ühest nädalast ühe kuuni. Samal ajal pole laenude hind oluliselt tõusnud, lihtsalt nende kätesaadavus on muutunud oluliselt piiratumaks.
Võrreldes Prantsusmaaga, on Itaalia ja Hispaania pankade olukord hullem, sest juunist alates pole USA rahaturufondid neile praktiliselt üldse laenata julgenud.
Reitinguagentuuri Fitch andmete kohaselt vähendasid 10 USA esinduslikumat rahaturufondi juunis Euroopa pankadest tulenevat laenuriski 8,7% võrra. Maailmamajanduses valitsevast ebakindlusest lähtuvalt on rahaturufondid hakanud ka oma sularahareserve suurendama.
Autor: Maarja-Liis Mitri
Seotud lood
Majandusteadlane Andres Arrak ei arva, et praegune USA võlakriis omaks otsest mõju Eesti majandusele ning usub, et Ühendriigid tulevad tänu dollari domineerimisele maailmas kriisist välja.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.