Kõlavad suurnimed ütlevad, et euro edasiseks eksisteerimiseks peavad osad riigid ühisest rahaliidust lahkuma.
Tulemuseks oleks El-Eriani sõnul "väiksem, paremini integreeritud ja fiskaalselt tugev eurotsoon". Kuigi euroala liidrid nagu Saksamaa kantsler Angela Merkel järjepidevalt välistavad selle võimaluse, ütles El-Erian Bloombergile, et rahaliidu säilitamise nimel võivad nad lõpuks selle variandi kasuks otsustada.
"Euroopa juhid on meid mitu korda hoiatanud mitte alahinnata nende pühendumust ühtsele majandus- ja rahaliidule, kuid seda võib mõista ka sedasi, et lõpuks nad valivad kvantiteedi asemel kvaliteedi," ütles SLJ Macro Partnersi kaasomanikke Stephen Jen Bloombergile. "Poliitlised kokkulepped ei saa kriisi lahendamisel igavesti kesta."
Praegu kõlavad uudised ja rahaturgudel valitsev olukord on selge märk, et rahaliit ei ole saanud hakkama Kreeka, Iirimaa ja Portugali võlakriiside lahendamisega. Lisaks ähvardab võlakriis laieneda Itaaliasse ja Hispaaniasse ning viimaste arengute sündmuses võib hoobi saada ka Prantsusmaa.
Seni on ametliku abina välja antud 365 miljardit eurot Portugalile, Iirimaale ja Kreekale. Lisaks on loodud 440 miljardi eurone päästefond ning Euroopa Keskpank on pidanud 96 miljardi euro eest ostma hätta sattunud riikide võlakirju.
Autor: Fredy-Edwin Esse, California
Seotud lood
17-liikmeline eurotsoon võib võlakriisist väljudes olla teistsugune, lausus president Toomas Hendrik Ilves intervjuus majandusuudiste kanalile Bloomberg.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.