Ametiühingute keskliit ei pea mõistlikuks ega põhjendatuks valitsuse soovi anda töötukassa vahendid üle riigi käsutusse, kuna see ei aitaks kuidagi lahendada töötuse probleeme.
Ametiühingute keskliidu esimehe Harri Taliga sõnul ei ole sotsiaalpartnerid tänaseks saanud veenvaid selgitusi, mis kinnitaks, et nimetatud sammu puhul säilib töötukassa kui avalik-õigusliku isiku sõltumatus ning kassal on alati piisavalt raha, mida ta saab väliste piiranguteta kasutada töötute aitamiseks.
“Plaanitavat muudatust ei toeta lisaks ametiühingutele ka tööandjad, seega peab valitsus kava kindlasti ka sotsiaalpartneritega konsulteerima – sellist küsimust ei saa otsustada jõumeetodil,” märkis ametiühingujuht.
Taliga sõnul on ametiühingud korduvalt rõhutanud, et töötajad maksavad töötuskindlustusmakset väga kindlal otstarbel ning kogutavate reservide kasv peab teenima töötuskindlustuse eesmärke.
“Ametiühingud on teinud mitmeid ettepanekuid, kuidas reserve töötute huvides paremini kasutada. Täna on töötukassas piisavalt raha selleks, et maksta pikaajalistele töötutele töötuskindlustushüvitist kauem, suurendada töötuskindlustushüvitist või vähendada järgmisel aastal töötuskindlustusmakset. Reservide kasv jätkuks ka siis, kui summaarne töötuskindlustusmakse langeks tänase 4,2% pealt 3 protsendi tasemele,” tõdes Taliga. “Kõik need ettepanekud on tehtud selleks, et tagada töötute parem toimetulek ning langetada tänaste töötajate maksukoormust,” lisas ta.
“Valitsus on seni tõrjunud kõiki töötajate olukorda parandavaid ettepanekuid ning soovib ilmselt kasutada töötukassa vahendeid valdkondades, kuhu riigieelarvest raha ei jätku. Valitsuse soovi laenamist vältida võib mõista, kuid töötukassa reservide kasutamine riigi muudeks kuludeks on vastuolus nende eesmärkidega, milleks töötuskindlustus loodi,” sõnas ametiühingujuht.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Töötukassa varade sunniviisiline liitmine riigikassaga koosseisu võib tulevikus viia selleni, et töö kaotanud inimestele pole võimalik lubatud ajal ja summas hüvitisi maksta, kirjutab tööandjate keskliit oma kodulehel.
Töötukassa ja haigekassa reservide konsolideerimise plaani kriitika näitab rahandusminister Jürgen Ligi sõnul raamatupidamislikku kirjaoskamatust.
Odav elekter ja tootmisvõimsuste suurendamine on kujunenud justkui Eesti Nokia leidmiseks. Majandusanalüütik Mihkel Nestor ja AVH Grupi tegevjuht ning endine Enefit Greeni finantsjuht Veiko Räim arutlevad, milline on selle Nokia mõju majandusele.