Euroopa Liit üritab nüüd panku „vabatahtlikult“ nõusse saada suuri summasid korstnasse kirjutama, et vältida finantsturgudel täilikku kaost – pankadele, mis sellega omal jõul toime ei tule, pannakse paika puhvrid.
„Kui maha hakatakse kandma suuri summasid, avaldab see pangandussüsteemile otsest mõju. Pangandussüsteemi ei saa lasta kokku kukkuda, kuid peab olema selge, kes võla maksab. Aluseks peab olema eeldus, et vastutavad omanikud,“ ütles Rootsi peaminister Fredrik Reinfeldt, kes jõudis Brüsselisse täna, mil kõnelused euroala võlakriisile lahenduse leidmiseks olid käimas juba kolmandat päeva. „Me ei saa aktsepteerida seda, et arve tuleb maksumaksjatele,“ vahendas agentuur TT.
Reinfeldt leiab, et Euroopale kuluks ära sarnane instants raskustes pankade jaoks nagu Rootsis 90nendate aastate finantskriisis. Instants, mis võtaks vajadusel süsteemselt olulised pangad üle. Praegune läbirääkimiste suund Euroopas aga Reinfeldti ei rahulda.
„Ma arvan jätkuvalt, et üks komponent on kõnelustes puudu, n-ö Euroopa esmaabi keskus pankadele,“ ütles Reinfeldt. Rootsi peaminister leiab, et kui riigid peavad pankadele õla alla panema, siis peavad riigid vastu saama omanikuõiguse, et saada osa ka kasumitest, kui asjad jälle ülesmäge mineva hakkavad.
Seotud lood
Kreekale laenu andnud erasektori institutsioonidel tuleks vähemalt 60% neist laenudest maha kanda, et Kreeka võlakoorem 2020. aastaks riigile jõukohaseks muutuks ning euroala abipakett saaks jääda juulis kokku lepitud 109 miljardi euro tasemele, nendib nn troika raport, mida refereeris agentuur Reuters.
Laupäeval ligi kümme tundi nõu pidanud Euroopa Liidu rahandusministrid jõudsid esialgsele kokkuleppele Euroopa pankade rekapitaliseerimises.
SEB privaatpanganduse strateegi Peeter Koppeli sõnul peaks pankade vastutust võlakriisi võlgade mahakirjutamisel toetama pehmendav mehhanism.
Daily Telegraphi andmeil on Euroopa suurpangad maksimaalselt nõus maha kirjutama 40% Kreeka riigile antud laenudest. Turgudel levivad jutud, et olukorra normaliseerimiseks oleks vajalik koguni 60%ne kärbe.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.