Laupäeval ligi kümme tundi nõu pidanud Euroopa Liidu rahandusministrid jõudsid esialgsele kokkuleppele Euroopa pankade rekapitaliseerimises.
Kokkuleppe kohaselt vajavad pangad ca 100 miljardi euro suurust kapitalisüsti, et kindlustada neid Kreeka võimaliku pankroti ning kriisi leviku vastu teistesse raskustes liikmesriikidesse, vahendas agentuur Reuters.
Rahandusministrid esitavad oma ettpanekud täna Brüsselis kohtuvatele ELi valitsusjuhtidele, kelle eesmärk on paika saada n-ö kompleksne lahendus euroala võlakriisi kontrolli alla saamiseks. Lisaks pankade rekapitaliseerimisele hõlmab see teist abipaketti Kreekale ning euroala päästefondi EFSF võimendamist.
Tänaselt Ülemkogult ja euroala valitsusjuhtide eraldi kohtumiselt veel lõplikke otsuseid ei oodata, kuid Saksamaa kantsler Angela Merkel avaldas lootust, et hiljemalt kolmapäeval on lahendus laual. Sama seisukohta avaldas Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy.
Laupäevasel kohtumisel kuulsid ELi rahandusministrid Euroopa pangandusjärelevalve asutuselt EBA, et pankadel tuleb Tier 1 kapitali osakaal (omakapital pluss jaotamata kasum) tõsta 9%-le. Kui kõik pankade bilansis olevate raskustes euroala riikide võlakirjad praeguse turuhinnaga ümber hinnata, on pankade kapitalivajadus pangandussüsteemi tugevdamiseks 100-110 miljardit eurot.
„Mida see Rootsi pankade jaoks tähendab, seda peab EBA lähemalt täpsustama,“ ütles Rootsi rahandusminister Anders Borg agentuuri TT vahendusel. „Selles osas on meil üksmeel, et võlakoormus peab oluliselt vähenema. See peab toimuma juba lähiajal ning olema üks osa konstruktiivsest lahendusest,“ ütles Borg.
Mitmed olulised küsimused on aga alles lahtised. Suurim vaidluskoht on euroala 440 miljardi euro suuruse päästefondi EFSF võimendamine, et neid vahendeid kõige mõjusamalt ära kasutada. Rahaturgude hinnangul ei ole fondi praegune maht kriisi kontrolli alla saamiseks piisav.
Wall Street Journal kirjutas täna Euroopa allikale viidates, et konkreetsed numbrid lähevad paika alles siis, kui kogu laiem kriisikava on kokku lepitud. Selleks on tähtaeg tuleva nädalal kolmapäev. Pankade kapitalivajadus sõltub ju kokkuvõttes selleks, kui suur osa Kreeka laenudest maha tuleb kanda. Tulemüüri teiste euroala riikide ümber peab looma EFSF, mille võimendamise üle vaidlused alles jätkuvad.
.
Seotud lood
Kreekale laenu andnud erasektori institutsioonidel tuleks vähemalt 60% neist laenudest maha kanda, et Kreeka võlakoorem 2020. aastaks riigile jõukohaseks muutuks ning euroala abipakett saaks jääda juulis kokku lepitud 109 miljardi euro tasemele, nendib nn troika raport, mida refereeris agentuur Reuters.
Euroopa Liit üritab nüüd panku „vabatahtlikult“ nõusse saada suuri summasid korstnasse kirjutama, et vältida finantsturgudel täilikku kaost – pankadele, mis sellega omal jõul toime ei tule, pannakse paika puhvrid.
SEB privaatpanganduse strateegi Peeter Koppeli sõnul peaks pankade vastutust võlakriisi võlgade mahakirjutamisel toetama pehmendav mehhanism.
Kreeka võlgade restruktureerimine ja Euroopa pankade rekapitaliseerimine on tihedalt seotud euroala 440 mld eurose päästefondi EFSF võimendamisega, mille üle vaidlused Brüsselis alles jätkuvad.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.