Rahandusministeerium ei jaga S&P pessimistlikku tonaalsust, mis puudutab euroala tulevikku ja suutlikkust-
Eilne S&P otsus puudutab euroala tervikuna, kuna reitingu alandamise hoiatuse on saanud 15 euroala riiki. See näitab agentuuri üldist hoiaku muutust ja ELi otsustusprotsesside terava kritiseerijana soovitakse ilmselt mõjutada Euroopa Ülemkoguks valmistuvaid liikmesriike konstruktiivsete lahenduste leidmisele, kommenteeris ministeerium pressiteate vahendusel.
Euroalaga ühinemine ning majanduse kiire taastumine koos konservatiivse eelarvepoliitilise joone hoidmisega tõid kaasa Eesti riigireitingute tõstmise 2011. aasta suvel aegade kõrgeimale tasemele. Käesoleva aasta augustis tõstis S&P Eesti reitingut kahe sammu võrra tasemele AA- ja tunnustas sellega Eestit seniste sammude ja senise majanduspoliitika eest. Samuti tõstis sama agentuur alles hiljuti Swedbanki ja SEB panga reitinguid.
Eesti riigi varade ja kohustuste jaoks ei oma võimalik reitingumuudatus kiiret mõju. Kui riik peaks tulevikus soovima laenu võtta ja reiting on tõepoolest alanenud, siis see võib kulusid tõsta. Samas ei ole rahandusministeeriumil jätkuvalt kavas turgudelt laenata. Suuremate pankade ja ettevõtete jaoks on olulisem nende endi reiting ning reaalne "raha hind" turgudel, mille juures reiting on ainult üks muutuja.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Standard & Poor's võib teatada euroala riikide reitingukärbetest juba täna, teatasid WSJ-le kaks asjaga kursis olevat allikat.
Reitinguagentuuri S&P Euroopa peaanalüütik Moritz Kraemer kaitses agentuuri ähvardust langetada Saksamaa ja teiste euroala riikide reitingut.
Eurogrupi juht Jean-Claude Juncker kritiseeris S&P hoiatust euroal riikide reitingu langetamisest karmide sõnadega.
Allikate teatel vaatab reitinguagentuur Standard & Poor’s üle euroala 15 riigi reitingud võimalikuks reitingualandamiseks, mitte ainult tippriigid.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.