Eesti Panga asepresident Ülo Kaasik ütles tänasel Eesti Panga pressikonverentsil, et Eesti majandus tervikuna on täna majanduskasvu aeglustumise eel paremas seisus, kui enne eelmist kriisi.
“Meie sisenõudlus on praegu tugevam ja kui Euroopas tuleb majanduslangus, siis meie sisenõudlus veidike tasakaalustab seda,” ütles Kaasik. Eest Pank prognoosib, et Eesti tuleva aasta majanduskasv jääb alla 2 protsendi, mis tuleneb kehvemast väliskeskkonnast. “Majandusolukord on väga kiiresti muutunud, veel 3 kuud tagasi olime me palju optimistlikumad, aga nüüd terendab oht, et euroala majandus hoopis kahaneb. Siin on pingelise tähtsusega küsimus selles, kuidas laheneb võlakriis.”
Kaasik rääkis, et kuigi Eesti tööjõuturg on kosunud oodatust paremini ja kiiremini, pole Eesti Pank selle tuleviku suhtes eriti optimistlik: “Ei oota paranemise sarnast jätkumist, kuid samas ei oota ka halvenemist.”
Eesti Pank on koostanud ka nö kriisistsenaariumi ehk mänginud läbi, mis juhtub Eesti majandusega juhul, kui välisnõudlus ja naftahind on väiksemad ning laenude riskipreemiad kõrgemad kui põhistsenaariumis. “See võib tuua meile uue majanduskriisi, tõsi, väiksema kui selle, mida mäletame üle-eelmisest aastast,” ütles Kaasik.
Seotud lood
Kuigi Eesti Pank prognoosib 2012. aastal Eesti majanduskasvu järsku aeglustamist, kinnitas rahandusminister Jürgen Ligi, et ületamatuid raskusi tuleva aasta eelarvega prognoos ei too ning otsustatud 4,4%-ne pensionitõus ohus ei ole.
Riigikogu Rahanduskomisjoni esimehe Sven Sesteri sõnul 2012. aasta kevadise majandusprognoosi baasil saame teha kaugelevaatavamaid järeldusi 2013. aasta kontekstis.
Väliskeskkonna tõttu aeglustub Eestis majanduskasv järsult ning uut väikest tõusu on oodata ehk alles paari kvartali pärast.
Eesti Panga president Andres Lipstok ütles Eesti Panga pressikonverentsil, et Eesti pankadel on hea kapitaliseeritus ning hoiuste-laenude suhe, mis loob hea aluse laenude andmiseks.
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.