Euroopa Liit ja IMF katkestasid eelkõnelused Ungariga võimaliku uue tugilaenu üle, taunides valitsuse katseid kärpida keskpanga sõltumatust ning „lukustada“ eelarvepoliitika veel enne, kui laenu tingimusi on jõutud arutama hakata, vahendas Wall Street Journal.
Suure võlakoorma all Ungari, mille probleemid on süvenenud koos kasvavate laenukulude ja forinti järsu odavnemisega, teatas läinud kuul, et taotleb IMFilt ja ELilt n.ö ennetavat abilaenu. Viimase eesmärk on veenda investoreid, et riik on stabiilne ja laenukõlbulik.
Reedel ütles Euroopa Komisjoni pressiesindaja Amadeu Altafaj-Tardio, et EL ja IMF on eelkõnelused peatanud, kuna Ungari kavatseb vastu võtta vastuolulised seadused, mis võivad õõnestada keskpanga iseseisvust. Samasuguse teate väljastas IMF.
Ungari forint odavnes uudise peale euro suhtes 1,4%.
Ungari parlament kiirendas sel nädalal eelnõu menetlemist, mis muudab keskpanga juhtimisstruktuuri ja intressimäärasid arutava komitee koosseisu. Eelnõu on kritiseerinud nii Ungari keskpank kui Euroopa Keskpank. Ungari keskpanga juhi Andras Simori sõnul on eelnõu osa valitsuse katsest „keskpank täielikult üle võtta“.
Lisaks menetleb Ungari parlament nn finantsstabiilsuse eelnõu, mille eesmärk on tsementeerida maksu- ja võlapoliitika ning sätestada nõue, et edaspidised muutused on võimalik teha vaid 2/3 parlamendi häältega. Kui see seadus vastu võetakse, ahendab see oluliselt valitsuse manööverdamisruumi kõnelustel IMFi ja ELiga abilaenu tingimuste üle. Muuhulgas sätestab uus seadus ühetaolise tulumaksumäära progresseeruva asemel.
Avalikes esinemistes on peaminister Victor Orban öelnud, et tahab IMFi ja ELiga ennetavat kokkulepet. Kuna laen võetakse vaid n.ö igaks juhuks ja raha kasutada pole plaanis, ei taha Ungari valitsus laenule erilisi tingimusi. Visandatud summa suurus on 20 miljardit eurot.
Analüütikute sõnul lisaks aga Ungari valitsuse vastuolulistest sammudest eemale peletatud investorite jaoks kindlust just see, kui IMFi ja ELiga lepitakse kokku selged tingimused.
2008. a oli Ungari esimene ELi riik, mis vajas IMFi abipaketti, kui globaalsed rahaturud Lehmani krahhi järel hangusid. Läinud aastal katkestas Ungari IMFi ja ELiga koostöö, teatades, et vajab vabadust „ebatraditsioonilisteks meetmeteks“. Viimaste seas oli erapensionifondide natsionaliseerimine ning erakorraliste maksude kehtestamine energia, finants ja telekommunikatsiooni-e ning jaekaubanduse ettevõtetele, et lappida eelarveauke.
Praegu on Ungari eelarvedefitsiit alla 3% SKPst ja jooksevkonto plussis, kuid investoreid on peletanud valitsuse poliitika - riigil on tekkinud probleemid turgudelt laenamisega, forint on juunist euro suhtes odavnenud 13%. Läinud kuul jättis agentuur Moody’s Ungari ilma investeerimisjärgu reitingust.
Ungari esindaja kõnelustel IMFi ja ELiga Tamas Fellegi teatas reedel, et Ungari on jätkuvalt valmis alustama jaanuaris ametlikke kõnelusi võimaliku tugimeetme üle. Praegused kõnelused olid alles eelkõnelused, konsultatsioonid.
Seotud lood
IMF võib Ungarilt nõuda ühtlase määraga tulumaksu muutmist, kui riik IMFiga uue tugilaenu võimalust arutama hakkab, ütles agentuurile Bloomberg üks läbirääkimiste ettevalmistustega kursis isik.
Ungari forint on euro suhtes rekordiliselt nõrgenenud ning riigi võlakirjade tootlus tagasi tasemetel, mida võis viimati näha Lehman Brothers krahhi järel.
Kui oleme juba harjunud uudistevooga Lääne-Euroopast, kus alandatakse valitsuste krediidireitinguid, nende väljavaateid või spekuleeritakse nende alandamise üle, siis Kesk-ja Ida-Euroopas on oma must lammas. Selleks riigiks on Ungari.
Kui Ungari keskpanga endine juht ostis eluaseme kaks kuud enne Lehman Brothersi pankrotti, mille järel läks Ungari IMFilt abi otsima. Ta sai pakkumise, millest ei suutnud keelduda, kirjutab Bloomberg.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.