Danske Banki vanemanalüütiku Violeta Klyviene sõnul pole selge, kas euro annab Eestile mingisuguseid eeliseid teiste Baltimaade ees.
Klyviene arvates on Eesti ja ka teised Balti riigid lõiganud kõige enam kasu sellest, et on keskendunud stabiilsetele Põhjamaade turgudele ning loonud vähe kaubandussuhteid raskustes vaevlevate euroala riikidega.
Tema arvates on Eesti suurim eelis valitsussektori finantsstabiilsus ja madal võlatase, mis tagab riigi rahandusliku iseseisvuse.
Eesti liitumisest euroalaga on analüütiku arvates veel liiga vähe aega möödas, et selle rahalist kasu saada. Küll aga üllatas Klyvienet Läti 5,1%-line majanduskasv teises kvartalis, mil riik polnud euroalaga liitunudki.
Kui ühtegi märkimisväärset negatiivset sündmust ei toimu, on Klyviene prognooside kohaselt Balti riikide aastane majanduskasv lähiajal 3-4%.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Rootsi rahandusminister Anders Borg võib anda järgi tööstuste ja analüütikute survele ning seada valitsuse fookuse kärpimiselt majanduse ergutamisele.
Juba käesoleval aastal jõuab Läti SKP kriisieelsele tasemele, ennustab riigi rahandusminister Andris Vilks rõhutades samas, et paljud pahatahtlikud ja kadedad kahtlevad selles.
Juunis suurenes kaupade eksport eelmise aasta sama kuuga võrreldes jooksevhindades 7%, import aga 14%. Eksport Rootsi oli juunis 19%.
Rootsi majandus kasvas teises kvartalis aasta baasil 2,3% ning eelnenud kvartaliga võrreldes 1,4%, näitab Rootsi statistikaameti esialgne hinnang.
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.