Juunis suurenes kaupade eksport eelmise aasta sama kuuga võrreldes jooksevhindades 7%, import aga 14%. Eksport Rootsi oli juunis 19%.
Impordi kiirem kasv võrreldes ekspordiga suurendas ka kaubavahetuse puudujääki.
Juunis eksporditi Eestist kaupu jooksevhindades 1,02 miljardi euro väärtuses ja imporditi Eestisse 1,14 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 122 miljonit eurot, mis on ligi kolm korda suurem kui mullu juunis. Viimati oli kuises arvestuses puudujääk suurem 2010. aasta märtsis, mil see oli 177 miljonit eurot.
Tänavu esimesel poolaastal suurenes eksport 3% ja import 6%. Kuna import on kasvanud kiiremini kui eksport, siis on ka poolaasta kaubavahetuse puudujääk oluliselt suurenenud. Esimese poolaasta kaubavahetuse puudujääk oli 574 miljonit eurot, mis on viimase kolme ja poole aasta suurim.
Eestist eksporditi juunis enim masinaid ja seadmeid (29% Eesti koguekspordist), mineraalseid kütuseid (sh bensiin, põlevkiviõli, elektrienergia) (14%) ning metalle ja metalltooteid (9%). Ekspordi suurenemist võrreldes eelmise aasta juuniga mõjutas kõige rohkem masinate ja seadmete väljaveo suurenemine (6%). Kasvas ka mineraalsete kütuste ning põllumajandussaaduste ja toiduainete väljavedu (vastavalt 12% ja 18%).
Juunis imporditi Eestisse kõige rohkem masinaid ja seadmeid (28% Eesti koguimpordist), mineraalseid kütuseid (17%) ning põllumajandusaadusi ja toidukaupu (10%). Oluliselt kasvas mineraalsete kütuste sissevedu võrreldes eelmise aasta juuniga (38%).
Kõige rohkem eksporditi kaupu Rootsi (19% Eesti koguekspordist), Soome (16%) ning Venemaale (13%). Eesti koguekspordi suurenemist võrreldes möödunud aasta juuniga mõjutas enim väljaveo suurenemine Rootsi (kasv 21%) ja Venemaale (kasv 33%). Rootsi eksporditi kõige rohkem elektriseadmeid, kütuseid ning puitu ja puittooteid, Soome elektriseadmeid ja mööblit ning Venemaale mehaanilisi ja elektriseadmeid ning värvaineid.
Kõige rohkem imporditi kaupu Soomest (15% Eesti koguimpordist), Rootsist (11%) ja Lätist (10%). Eesti koguimpordi suurenemist mõjutas kõige rohkem sisseveo suurenemine Soomest, Valgevenest ja Venemaalt. Soomest imporditi Eestisse kütuseid ja elektriseadmeid, Rootsist elektriseadmeid ja transpordivahendeid ja Lätist kütuseid ja elektriseadmeid.
Võrreldes tänavu maiga vähenes juunis eksport 2% ja import 1%. Mõningane langus kuises arvestuses võis olla tingitud ka tavapärasest kaubavahetuse vähenemisest juunis seoses puhkuseperioodi algusega.
Konjunktuuriinstituudi avaldatud Eesti ettevõtjate ja tarbijate kindlustunnet kajastav majandususaldusindeks näitas selle aasta esimestel kuudel tõusutrendi. Juulis sama näitaja nii Eestis kui ka Rootsis ja Soomes halvenes.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kui juulis ettevõtjate ootused eksporditellimustele halvenesid, siis järgmisele kolmele kuule on need paremad, selgitas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium juuni ekspordinäitajaid kommenteerides.
Rootsi rahandusministri Anders Borgi sõnul on Rootsi majandus euroala kriisi tõmbetuultes arvatust paremini vastu pidanud ning samal ajal on valitsusel ka eelarves ruumi, et majandust investeeringutega ergutada.
Danske Banki vanemanalüütiku Violeta Klyviene sõnul pole selge, kas euro annab Eestile mingisuguseid eeliseid teiste Baltimaade ees.
Rootsi rahandusminister Anders Borg võib anda järgi tööstuste ja analüütikute survele ning seada valitsuse fookuse kärpimiselt majanduse ergutamisele.
Kinnisvaraturul on mitmeid põnevaid riike, kuhu Eesti investorid on oodatud. Üks selliseid linnu on Dubai. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annab kinnisvarasse investeerijatele põhjust rõõmustamiseks, ütles Skover Kinnisvara OÜ juht Sanders Skorik.