Vaadates möödunud aastale tagasi, siis on selge, et enamike investoritele rõõmus periood ei olnud. Peamiselt eurotsooni probleemidest kummitatud maailma aktsiaturgudel kaotasid investorid läinud aastal ühtekokku 6,3 triljonit dollarit.
Euro kukkus koos turgudega. Ülemaailmne aktsiaturgude kapitalisatsioon kukkus 2011. aastal 12,1% võrra, 45,7 triljonile dollarile, kirjutas Financial Times. Euro lõpetas samas aasta kõige halvema suurvaluutana, andes lõpuks järele võlakriisist tulenevale survele.
Euro püsis muidu raskel aastal üllatavalt tugevana, tekitades kahjusid riskifondidele, kes panustasid suuremale langusele. Sellele vaatamata kukkus aasta lõpp ära ning euro puutus Jaapani jeeni vastu 10 aasta madalaimat taset ning on dollari suhtes aasta madalaima punkti juures.
“Investorid olid aasta alguses optimistlikumad, kuid mida aeg edasi, seda enam olid nad sunnitud võlakriisiga arvestama,” ütles Morgan Stanley varahalduse juht Navtej Nandra.
Laenuralli jätkub. Standard & Poor’s 500 indeks kukkus aastaga 0,4%, samas kui FTSE 100 indeks on 5,5% miinuses. MSCI Arenevate Turgude indeks kaotas aastaga viiendiku väärtusest ning ka Aasia peamised indeksid kaotasid samas suurusjärgus väärtust.
Üldiselt madala tootlusega turvalisteks peetud investeeringud näitasid läinud aastal head minekut. Suurbritannia võlakirjade tootlused kukkusid rekordiliselt madalale ja tõid investoritele aastaga 17% tagasi, samas kui USA ja Saksamaa võlakirjad kasvatasid investorite raha aastaga 10% võrra.
Hädad ei pruugi veel üldsegi mitte läbi olla, sest sisulist lahendust millelegi leitud pole. Juba 2012. aasta esimese kvartaliga peavad eurotsooni valitsused tasuma 457 miljardi euro väärtuses riigivõlga. Sellest 113 miljardit on ainuüksi Itaalia õlul, samas kui riigi intressimäärad on kriitilise piiri juures. Euroopa Keskpank laenas läinud kuu alguses 489 miljardit eurot pankadele ja praeguste arengute juures ei jää keskpangal ilmselt midagu muud üle, kui laenamist jätkata.
Seotud lood
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.