USA börsifirmad lõpetasid eelmise aasta tõenäoliselt kasumi aeglaseima kasvuga viimase kahe aasta jooksul, sest vaikselt taastuvat koduturgu kahjustavad Euroopast alguse saanud mured, mis halvavad rahvusvahelisi firmasid.
Eile öösel algas USAs järjekordne majandustulemuste avalikustamise hooaeg, ja sellega seoseskogus Bloomberg kokku analüütikute prognoosid läinud kvartali kohta. Nende hinnangul võisid Standard & Poor’s 500 indeksisse kuuluvad ettevõtted neljandas kvartalis teenida keskmiselt 24,74 dollarit aktsia kohta.
Prognoositud 6% kasumi kasv oleks väikseim aastane tõus kvartalis pärast 2009. aasta kolmandat kvartalit, mil USA majandus hakkas just august taas välja tulema. S&P 500 6% kasumi kasv oleks oluliselt vähem võrreldes kolmanda kvartali 15 protsendiga ja 33protsendise kasvuga 2010. aasta neljandas kvartalis.
“Aeglustuv kasv maailmamajanduses, ekspordiaktiivsuse vähenemine Euroopa suunal ja tõenäoliselt ka dollari kallinemine on kõik hakanud rahvusvaheliste firmade eduloole vastu töötama,” ütles Bloombergile Janney Montgomery Scotti investeerimisstrateeg Mark Luschini.
Kuigi USA majanduskasv võiks olla suurem, plaanib ta siiski investeerida rohkem koduturule, et vähendada rahvusvahelist riski.
Välisnõudlusest pole enam abi. Möödunud aastal aitas Ühendriikide firmasid teiselt poolt ookeani tulev nõudlus, kuid nüüd on Euroopa riigid püksirihma järsult pingule tõmbamas ja Hiina majanduskasvu aeglustumine on kahjulik eelkõige toorainetega seotud arenevatele riikidele.
Euroopas on kokkuhoiumeetmed intensiivistumas ning töötuse määr on jätkuvalt 13 aasta tipus. Lisaks näitavad andmed, et majapidamised ja ettevõtted hoiduvad liigsest kulutamisest. Hiinas paistab aga kinnisvara lõpuks auru välja laskvat, sest hinnad on hakanud kukkuma ning valitsus on fookuse inflatsiooni pidurdamiselt kasvu toetamisele ümber suunanud.
Wells Fargo aktsiastrateegi Martin Adamsi sõnul on USA korporatsioonide kasumid tulemas tagasi normaalsematele tasemetele võrreldes majanduskasvuga pärast raskeimat majanduslangust ligi 80 aasta jooksul, mille tulemusel kasvasid kasumid 2010. aasta esimeses kvartalis keskmiselt 52%.
Lehe trükkimineku ööl tegi hooaja avapaugu traditsiooniliselt alumiiniumitootja Alcoa. Investoritel on huvitav jälgida, kuidas majandustrendide erinevus USAs, Euroopas ja Aasias mõjutab firma majandustulemusi. Firma on juba varasemalt hoiatanud väiksema kasumi eest ning viimase kolme aasta jooksul on vaid korra suudetud prognoose ületada.
Lootuskiir paistab aga tehnoloogiasektorist. Heade toodetega firmad on suutnud inimesed pühadeperioodil ostudele meelitada. Tugevate iPadi müüginumbritega silma paistnud Apple’ilt oodatakse, et firma neljanda kvartali puhaskasum tõuseb 56%, 9,35 miljardi dollarini. 2010. aasta neljandas kvartalis kasvas firma kasum 54%.
Maailma suurim arvutiteenuste pakkuja International Business Machines Corp on prognooside kohaselt neljandas kvartalis puhaskasumina teenimas 5,51 miljardit dollarit ehk 4,9% rohkem kui aasta tagasi. Enamiku käibest väljaspool Põhja-Ameerikat teeniv ettevõte kasvatas kolmandas kvartalis kasumit 7% ning teises kvartalis 8,2%.
Microsoft ja Intel on samas hädas tarnekatkestustega Tai üleujutuste tõttu. Analüütikute hinnangul kahanes Microsofti puhaskasum neljandas kvartalis. Intelilt ootavad analüütikud puhaskasumi 9,2% kasvu, mis on vähem kui 17% kasv kolmandas kvartalis.
Euroopa mured võivad aga pidurid peale panna võrguühenduste tootja Cisco kannapöördele, kes teenib umbes viiendiku oma käibest just Euroopast. Firma tegevjuht John Chambers ütles novembris, et Euroopast laekuvate tellimuste arvu kasv aeglustub ühekohalise numbrini, eelnevates kvartalites oli see number kahekohaline.
Positiivseid sõnumeid võime kuulda ka autotööstuselt. Prognooside kohaselt võis Euroopa suurim autotootja Volkswagen suurendada tegevuskasumit 51%, 2,62 miljardi euroni. Daimleri tegevuskasum tõusus ilmselt 47%, 2,29 miljardi euroni.
General Motors, Ford Motor ja Chrysler Group lõpetasid 2011. aasta oodatust tugevamalt tänu väga heale müügile koduturul ning neilt oodatakse samuti kasumi kasvatamist. Lisaks hõivas GM taas maailma suurima autotootja tiitli, möödudes Toyotast.
Languses Euroopa seab löögi alla pangad
Euroopa suhtes on analüütikud USAst palju pessimistlikumad. Stoxx Europe 600 indeksisse kuuluvate firmade neljanda kvartali kasum kukkus prognooside kohaselt 21%, mis oleks suurim langus pärast 2009. aasta teist kvartalit.Euroopa hädade tõttu on pangandussektor tugeva löögi all, kuigi tänavune aasta võib veidi positiivsemaks osutuda. Laenumahtude kasvades, krediitkaartide ja eluasemelaenude kahjumite vähenedes ning kapitalireservide tagasiliikumisel kasumitesse võib pankadel Luschini sõnul tulla parem aasta kui mullune. S&P 500 Financialsi indeks kukkus möödunud aastal 18%, millega see oli kümne sektori seas konkurentsitult halvim. “Kui midagi katastroofilist ei juhtu, siis jätkavad nende kasumid normaliseerumist,” ütles Luschini. “Palju halbu uudiseid on juba aktsiatesse sisse hinnatud.”JPMorgan Chase’ile prognoositakse kvartaalseks puhaskasumiks 3,8 miljardit dollarit ehk 21% vähem kui aasta tagasi samal ajal.
Seotud lood
Investorid teevad kulda ja bitcoini ostes aina rohkem panuseid sellele, et valuutade väärtus langeb. See trend on tulnud, et jääda, teatas USA suurim investeerimispank JPMorgan Chase.