Ungari jätkab sel nädalal läbirääkimisi Rahvusvahelise Valuutafondiga, et saada organisatsioonilt abilaenu. Riigi valitsus loodab, et see aitab investorite usaldust suurendada, alandades sellega riigi laenukulusid.
Kuigi eelmise aasta lõpus ütles Ungari peaminister Viktor Orban, et riik saab hakkama ka ilma abilaenuta, loodab valitsus laenu abil langetada võlakirjade kõrgeid tulumääri. Vaatamata peaministri enesekindlusele kardavad investorid, et kui riik jääb tugilaenuta, ootavad ees ka makseraskused. Ungari valitsuse hiljutised otsused tekitavad aga üha enam kõhklusi abilaenu saamises ja hoiavad valitsuse võlakirjade tulususi kõrgel. Veel enne aasta lõppu võttis Ungari parlament muuhulgas vastu otsuse, mis kahjustab oluliselt riigi keskpanga poliitilist sõltumatust, olles ühtlasi vastuolus ka Euroopa Liidu reeglitega.
Finantsportaal CNBC küsis BNP Paribase arenevate turgude osakonna strateegilt Bartosz Pawlowskilt, kui tõenäoline on, et abilaen jääb saamata või et riik muutub maksevõimetuks. Teisisõnu, kui mõistlik oleks praegu Ungari valitsuse võlakirjadesse investeerida.
Pawlowski sõnul peaks ligi viieprotsendiline lisatulusus investoreid piisavalt motiveerima, et võlakirju osta. Ta sõnas, et tegelikult on riigi ainusaks probleemiks poliitilised otsused, juhtides samal ajal tähelepanu jooksevkonto ülejäägile, mille üle väga vähesed riigid uhked võivad olla.
Eelmisel nädalal otsustas ka reitinguagentuur Fitch Ungari võlakirjade reitingut alandada, kärpides selle rämpsuks. Riigi poliitika on mõjutanud ka valuutaturgu, sest forint on viimasel ajal oluliselt dollari ja euro vastu nõrgenenud.
Ungari valitsuse kümneaastaste võlakirjade tulusus on hetkel üle 10% ja see on pinnuks silmas ka Austriale, mille pangad omavad suures koguses Ungari võlga, tuues sellega omakorda kaasa Austria võlakirjade tulususe kasvu.
Praegu paistab, et kõige suuremat võimu tulumäärade liikumise üle omab peamiser Orbani tegevus. Tavaliselt on valitsused IMF-lt laenusaamiseks oma seisukohtadest teatud määral taganenud, mis on lõppkokkuvõttes aidanud ka laenukulusid taltsutada, kuid siiamaani pole Ungari poliitika IMF-i nõudmistele järeleandmise märke näidanud.
Autor: Maarja-Liis Mitri
Seotud lood
Reitinguagentuur Fitch teatas täna, et jätab Ungari ilma investeerimisjärgu reitingust, nii nagu seda on juba teinud agentuurid S&P ning Moody’s.
Ungari forint on euro suhtes rekordiliselt nõrgenenud ning riigi võlakirjade tootlus tagasi tasemetel, mida võis viimati näha Lehman Brothers krahhi järel.
Ungari väljavaated saada IMFilt abilaenu kahanesid täna, kui parlament võttis vastu uue keskpanga tegevust reguleeriva õigusakti, mis õõnestab keskpanga iseseisvust.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.