Nokia avalikustas Las Vegases toimuval tarbeelektroonika messil CES enda Lumia 900 Windows Phone’i operatsioonisüsteemiga nutitelefoni, sest Soome tehnoloogiagigant on hädas enda turuosa kaotamisega rivaalidele Google ja Apple.
Lumia 900 nutitelefoni hakkab müüma USA suuruselt teine telekommunikatsioonifirma AT&T. Telefon on esimene Windowsi-põhine seade, mis kasutab järgmise põlvkonna traadita tehnoloogiat, mida tuntakse ka kui long-term evolution (LTE). AT&T toob Lumia 900 turule järgnevate kuude jooksul ning pole veel teada, mis hinnaga Nokia uut telefoni müüma hakkab.
Nokia näeb Microsoftis päästerõngast, et taaselustada telefonimüüki pärast seda, kui möödunud aasta kolmandas kvartalis jäädi alla Samsungile, kellest sai suurim nutitelefonide tootja.
Inspireeriv ökosüsteem. “Lumia 900 ei ole mitte ainult suurepärane telefon, vaid ka inspireeriv ökosüsteem,” ütles Nokia tegevjuht Stephen Elop tarbeelektroonika messil. “Ökosüsteem on palju enamat kui lihtsalt rakendused, seade või operatsioonsüsteem. See hõlmab endast ka otsingumootoreid, mänge, ühendatud kommunikatsiooni, asukohapõhiseid teenuseid, arendaja töövahendeid ning palju muid asju.” Lumia 900 on varustatud 4,3tollise puutetundliku ekraani, 1,4 Ghz protsessori ja Carl Zeissi optikaga ning see tuuakse müüki kahes värvuses – musta ja helesinisena. Telefoni kaameral on lainurkobjektiiv ning häälepõhine navigatsiooniseade.
Möödunud kuul teatas Deutsche Telekomi USA tütarfirma T-Mobile, et hakkab 11. jaanuarist pakkuma Lumia 710 nutitelefoni, mis põhineb Windows Phone’i tarkvaral. Telefon tuleb 24kuulise kohustusliku lepinguga.
Nokia küll eristub, aga kas sellest piisab Androidi vastu? Infotehnoloogia uuringufirma Gartneri sõnul suurendas Android enda turuosa nutitelefonide tarkvaraturul möödunud aasta kolmandas kvartalis rohkem kui 50%, mis on kaks korda enam kui aasta varem. Microsofti osakaal kukkus 2,7 protsendilt 1,5 protsendile.
Ovumi uuringufirma peaanalüütik Jan Dawson ütles, et Lumia 900 aitab Nokiat eristada teistest ettevõtetest, kes müüvad Windwos Phone’i seadmeid.
“Uus seade annab mitu tugevat signaali: esiteks – Nokia võtab USA turgu väga tõsiselt, tuues seal kõige esimesena päevavalgele enda Lumia lipulaeva. Teiseks, Nokial on piisavalt mõjuvõimu Windwos Phone’i üle, olles esimene, kes toob LTE seadme turule. Ja kolmandaks, AT&T suhtub nüüd väga tõsiselt LTE telefonidesse,” ütles ta. “Paraku on veel vara öelda, kas uuest telefonist saab müügihitt, kuna pole teada hinda ega seda, kuna uus seade turule tuuakse.”
Danske Markets näeb nutitelefonide turule langust, kuid säilitab 4. jaanuari seisuga Nokia aktsiale ostusoovituse ning hinnasihi 5 eurot.
“Me usume, et kehv telefonimüük neljandas kvartalis jätkub ka 2012. aasta esimeses kvartalis. Sellepärast vähendame oluliselt prognoose. Me jätame enda ostusoovituse ja hinnasihi 5 eurole järgnevaks 12 kuuks,” kirjutas Danske Markets enda pressiteates.
Danske: Microsoft võtab nutitelefonid Nokialt üle. Danske usub, et Nokia hoiatab neljanda ja selle aasta esimese kvartali tulemuste pärast ning Microsoft võib selle aasta teises kvartalis Nokia nutitelefonide äri üle võtta. “Me usume, et Tai üleujutus avaldab mõju Nokia 4. kvartali tulemustele ning see võib avaldada mõju ka 2012. aasta esimesele kvartalile. Samuti usume, et praegu on nutitelefonide turul üleküllus ning see mõjutab läbimüüki. Ühtlasi näeme, et Microsoft võtab Nokia nutitelefonide äri üle selle aasta teises kvartalis.”
Danske on kohandanud Nokia 2011. aasta kasumit aktsia kohta 0,18 eurolt 0,17 eurole ning 2012. aastaks kohandati kasumit -0,05 eurolt -0,10 eurole. Nokia avalikustab enda neljanda kvartali majandustulemused 26. jaanuaril.
Nokia teatas enda partnerlusest Microsoftiga 2011. aasta esimeses pooles. Sellest ajast on Nokia töötanud kõvasti, et tuua uusi nutitelefone turule. Juba mitu aastat on Nokia USA turul peaaegu olematu olnud. Firma loodab, et uued Windwos Phone’i tooted toovad neid tagasi turule, kus karmis konkurentsis võisteldakse rivaalide Google’i ja Apple’iga.
Seotud lood
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.