Jaapani valitsus on nõus toetama Ameerika Ühendriike ning kehtestama naftasanktsioone Iraanile, keda kahtlustatakse tuumarelvade arendamises, kirjutab Reuters.
Jaapan lubas astuda konkreetseid samme, et vähendada Iraani nafta importi pärast seda kui USA rahandusminister Timothy Geithner kutsus Tokyot üles loobuma Iraani naftast. Sanktsioonide tõttu on Iraani valuuta riaal kaotanud 20% enda väärtusest võrreldes dollariga möödunud nädal.
Suurenenud pinged uraani rikastamise pärast, mida tehakse maa-alustes punkrites, et kaitsta end võimalike õhurünnakute vastu, on tekitanud hirmu maailma naftavarude ning võimaliku sõja pärast.
Hiina, Jaapan ja India on kolm suurimat Iraani nafta ostjat, võttes 40% kogu ekspordist. Euroopa Liit, kelle osakaal Iraani ekspordist moodustab viiendiku, on võtnud nõuks keelustada Teherani importi. Iraan on maailmas suuruselt viies toornafta eksportija.
Jaapani peaminister Yoshihiko Noda ütles, et tunneb suurt muret Iraani tuumaprogrammi pärast, kuid hoiatas, et sanktsioonid võivad ohustada Jaapanit ning maailma majandust.
Eile tapeti Iraani tuumateadlane – 32aastane Mostafa Ahmadi-Roshan. Iraani Aatomienergia Organisatsioon, mis pole suutnud lääneriike veenda enda rahumeelsetes eesmärkides, ütles Ahmadi-Roshani kohta, et see ei lükka ümber nende plaane. „Me jätkame enda teed ilma igasuguse kahtluseta. Meie tee on pöördumatu,” ütles organisatsioon enda avalduses.
Seotud lood
Iraan hoiatas Saudi Araabiat oma naftatoodangu suurendamise eest, mis aitaks kompenseerida Iraani ekspordi vähenemist, kui Lääne sanktsioonid riigi naftatootmist mõjutama hakkavad, kirjutab The Wall Street Journal.
India jätkab Teheraniga äritegevust ning ei näe mingit põhjust sellest loobumiseks. India ei ühine Ameerika Ühendriikide üleskutsega loobuda Iraani naftast, kirjutab Reuters.
Küberturvalisus peaks olema igaühe igapäevaelu lahutamatu osa. Olenemata sellest, kas oled eraisik, väikeettevõtja või suurfirma juht, mõjutab digitaalne maailm paratamatult kõiki, kes internetis toimetavad. Tele2 ärikliendi erilahenduste ja IT-teenuste juht Janek Jaago selgitab, miks on vähemalt esmane digikaitse hädavajalik igale kasutajale.