Iraan hoiatas Saudi Araabiat oma naftatoodangu suurendamise eest, mis aitaks kompenseerida Iraani ekspordi vähenemist, kui Lääne sanktsioonid riigi naftatootmist mõjutama hakkavad, kirjutab The Wall Street Journal.
Teherani kiri Saudi Araabia naftaministeeriumile oli tingitud riigi naftaministri teisipäevasest avaldusest, milles lubati piisava turunõudluse korral päevast naftatootmist suurendada 2,7 miljoni barreli võrra. 2011. aastal tootis Saudi Araabia päevas keskmiselt 9,34 miljonit barrelit toornaftat. Kuigi kiri ei sisaldanud otseseid ähvardusi, nimetas Iraani välisminister Ali Akbar Salehi Saudi Araabia teadaannet ebasõbralikuks signaaliks, lisades, et sellised lubadused võivad kahe riigi vahel hiljem probleeme tekitada.
Juhul kui Iraan oma tuumaprogrammiga jätkab on nii USA kui ka Euroopa Liit lubanud Iraani vastu kehtestada sanktsioone, mis tõkestaks Iraanist nafta importimist. Vastumeetmena ähvardab Iraan aga juba mitmendat nädalat sulgeda Hormuzi väina, mille kaudu transporditakse ligi kolmandik maailma naftast.
India on varasemalt öelnud, et riik USA ettepandud sanktsioonides osaleda ei kavatse ja jätkab nafta sissetoomist Iraanist. Viimane on Indiale Saudi Araabia järel koguseliselt teine varustaja. Ka Lõuna-Korea on öelnud, et ei soovi Iraani naftast loobuda.
Ühendriikide eesmärk on aga nafta impordi järk-järguline vähendamine Iraanist, et mitte häirida maailmaturgu ega kahjustada oma liitlasi. Sellele vaatamata on pinged nafta hinna juba oluliselt kõrgemale viinud. WTI toornaftafutuurid kauplesid kolmapäeval Nymexil 100,4 dollaril barreli kohta.
Autor: Maarja-Liis Mitri
Seotud lood
Rahvusvaheline Energiaagentuur (IEA) kärpis 2012. aasta naftanõudluse prognoosi 200 000 barreli võrra, kirjutab Dow Jones Newswire.
Jaapani valitsus on nõus toetama Ameerika Ühendriike ning kehtestama naftasanktsioone Iraanile, keda kahtlustatakse tuumarelvade arendamises, kirjutab Reuters.
Euroopa liidu embargo Iraanist nafta importimisel võib viibib tõenäoliselt kuus kuud, kuna riigid nagu Kreeka, Itaalia ja Hispaania peavad leidma alternatiivsed pakkujad, vahendab Bloomberg kõnelustega kursis olevat Euroopa liidu ametnikku.
India jätkab Teheraniga äritegevust ning ei näe mingit põhjust sellest loobumiseks. India ei ühine Ameerika Ühendriikide üleskutsega loobuda Iraani naftast, kirjutab Reuters.
Investorid teevad kulda ja bitcoini ostes aina rohkem panuseid sellele, et valuutade väärtus langeb. See trend on tulnud, et jääda, teatas USA suurim investeerimispank JPMorgan Chase.