Justiitsminister Kristen Michali sõnul on erakondade juurde loodavad demokraatia arendamise sihtasutused (DASA) teistes riikides näidanud, et annavad lisaväärtust, jäädustades demokraatiat ning kirjeldades selle tekkemehhanisme.
Valitsus ja ka justiitsministeerium hindas samamoodi, et arenenud kodanikuühiskonna üheks tunnuseks on kindlasti see, et on olemas tugev vabakond, on olemas demokraatia ajalooga pidevalt tegelev mehhanism ning kõike aspekte jäädustavad vabaühendused ja sihtasutused, kommenteeris Michal valitsuse pressikonverentsil.
Ta lisas, et analoogsed sihtasutused on olemas ka teistes riikides. "Valitsuse poolelt juhime tähelepanu mitmele aspektile. Esimene aspekt – mis on usaldusväärsusele kõige olulisem – on, et demokraatliku sihtasutuste tegevus eriti rahalises plaanis peab selgelt olema lahus erakondade tegevusest," selgitas justiitsminister.
Michal märkis, et sihtasutused ei sekku igapäeva poliitikasse. "Sellega seondub ka siseministeeriumi ettepanek, mida me oleme ka valitsuse poolt lisanud – kaaluda erinevaid kontrollmehhanisme," rääkis Michal.
Minister kirjeldas ka sihtasutuste rahastamise kontrollmehhanismi. Siseministeerium peaks läbi vaatama nimekirja, millised organisatsioonid on kõlblikud rahastama selliseid demokraatia arendamise sihtasutusi, märkis ta.
Siseministeerium on hinnanud, et see kontrollimine võib minna kulukas, sest see nimekiri on liiga lai ning tõi ettepanekuna, et see kontroll oleks sarnane erakondade rahastamise järelvalvekontrollile ehk seda kontrolliks sama komisjon. Vajadusel kaasatakse teisi riigi instutsioone, kes uurivad, kas parteide sihtasutuste rahastajad on usaldusväärsed ning lähevad kokku demokraatia eesmärkidega, selgitas Michal.
"Valitsuse poolt me peame väga oluliseks, et arutelu juures oleks kaasatud kõik osapooled ehk vabakonnad, kodanikkond. Et arutelu oleks võimalikult laialdane," lausus justiitsminister.
Ta lisas, et sellised sihtasutused ei saa sündida ootamatult ja avalikkusele mõistmatult. "Muude riikide kogemus pigem näitab, et sellised sihtasutused loovad ajas täiendavat väärtust, nad jäädustavad demokraatiat, kirjeldavad demokraatia tekkemehhanisme, nad on kriitilised ka võimuolevate erakondade suhtes, tihti peale annavad tagasisidet ning kaasavad vabakonda sellesse tegevusse," märkis Michal.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kaks nädalat avalikkust kummitanud riigikokku üleantud erakonnaseaduse muutmise eelnõu, mis võimaldab erakondadel luua ja saada maksumaksja rahastust demokraatia arendamise sihtasutusi.
Valitsus kiitis heaks erakondade juurde demokraatia arendamise sihtasutuste (DASA) loomise, mida on meedias korduvalt kritiseeritud.
Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liidu (EMSL) juhi Urmo Kübara sõnul pole ta erakondade juurde demokraatia arendamise sihtasutuste (DASA) loomise idee vastu, kuid see on siiski silmakirjalik jõulupreemia parteidele.
Kuula uue turundussarja esimest saadet
Uue saatesarja „Password” avasaates sukeldume emotsionaalse turunduse maailma ning analüüsime, miks emotsioonid mängivad reklaamis ja meedias tihti ratsionaalsest lähenemisest suuremat rolli.