Pärast suuremat langust on taas tärkamas huvi tööstusparkide vastu. Buumiajaga võrreldes on see huvi küll väiksem, kuid samas pakub lahenduse väikeettevõtjale, kellel on keeruline endale põllulapile tehas ehitada.
"Kliendid otsivad toimivaid terviklahendusi, mida tehnopargid ka pakuvad,” rääkis Äripäevale Seven Reali konsultant Rene Malm. Tema sõnul on lähiajal juurde tulemas mitmeid uusi ja perspektiivseid tööstusparke. Märgatav on ka Soome ja Põhjamaade ettevõtjate uus laine Eestisse.
Näiteks tuli Tallinna Tööstusparki eelmisel aastal Norra elektroonikatoodete tootja. "Valdavalt on kliendid Eestist, aga nende emafirmad on suures osas välismaalt,” tunnistas Tallinna Tööstuspargi juht Ivar Lindpere. „Üks huviline tuli eelmisel nädalal suisa Hiinast."
Colliersi investeeringute ja hindamise juht Margus Tinno aga leiab, et tööstuspargid elavad üle keerulisi aegu. Tema hinnangul on neid isegi rohkem kui piisavalt. Tallinnas ja lähiümbruses on kaasaegsete tootmis- ja laopindade all 709 000 ruutmeetrit (võrdluseks Riia 477 000 ja Vilniuse 346 000 ruutmeetriga).Colliersi andmetel on Eestisse rajatud 55 tööstus- ja logistikaparki, neist aktiivseid - valmis ehitatud või käib aktiivne arendus – on umbes 32-35.
Ka 1Partneri konsultant Mario Tavist möönab, et olemasolevates tehnoparkides on vakantsi rohkem kui küll ja pakub, et uusi tööstusparke nähtavasti niipea massiliselt juurde ei tule. „Korralikult arendatud tööstuspark on hea stardikoht. Julgen öelda, et kellel täna raha ja vajadust on, on ideaalne aeg osta tehnoparki maa ja ehitada endale uus hoone,” soovitab Tavist.
Lähemalt loe Tööstusparkide turust homme Äripäeva paberlehest.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Uuel aastal jõustuv vilepuhuja kaitse seadus hakkab töötajaid, aktsionäre ja kliente ettevõtte väärkäitumisel kaitsma, kuid siiani valitseb segadus teavituste sisuga ning valesti teavitamisel võib rikkuda ärisaladust.