Alanud aastal on Balti riikidest kiireim majanduskasv ehk 3,3% Leedus, selgub Swedbanki tänasest majandusülevaatest. Eesti paistab silma inflatsiooniga.
Eesti majanduskasv aeglustub läinud aasta üle ootuste hea kasvu järel tänavu 2,7%-le ning kasvab tuleval aastal 4% tempos.
IMFi abiprogrammi alt vabanenud Läti majanduskasvu prognoositakse tänavu 2% ja tuleval aastal 3,2%. Leedu majanduskasv kiireneb sarnaselt Eestiga tuleval aastal 4%-le.
Eesti mullust majanduskasvu näitajat tuli Swedbankil varasemalt 7,6%lt korrigeerida ja tõsta 8%le eelkõige tänu arvatust jõudsamale ekspordi kasvule, ent samuti sisenõudluse taastumisele. Selle aasta Eesti SKP prognoosi on pank aga varasemalt 3,3%-lt alandanud 2,7%-le, tuues põhjuseks nõudluse vähenemise peamistel eksporditurgudel.
Peamised riskid Eesti majandusele on jätkuvalt välisriskid, märgib Swedbank. Maailma majanduskasvu aeglustumine ning kasvu stagneerumine peamistel eksporditurgudel aeglustab ka Eestis investeeringute tempot ja uute töökohtade loomist. Samuti pärsib investeeringuid üldine närvilisus ja ebakindlus finantsturgudel. Omaette oht johtub toormeturgudelt, millest võib tekkida prognoositust kõrgem inflatsioon, mis omakorda tõmbab tagasi eratarbimist.
Inflatsioonitempoks prognoosib Swedbank Eestis tänavu 3,2% ja tuleval aastal 3%.
Riigisiseselt johtuvad suurimad riskid majandusele tööturult – paljudel ettevõtetel on probleeme kvalifitseeritud oskustööliste leidmisega. Teatud ametite lõikes nagu IT ja kommunikatsioonispetsialistid ning tervishoiutöötajad võib see peagi uue palgaralli vallandada. Sobiva tööjõu puudus võib negatiivselt mõjutada ka välisinvestorite investeerimisotsuseid.
Pank on kärpinud Eesti selle ja tuleva aasta ekspordikasvu prognoosi vastavalt 2,7%le ja 6,7%-le, tuues põhjuseks globaalse ja eelkõige Euroopa majanduskasvu aeglustumise. Mullusega võrreldavaid kasvunumbreid enam ei tule – arengud Euroopas on vähem soodsad ning võrdlusbaas on kõrgem. Samas mõnedel Eesti peamistel ekspordipartneritel nagu Balti riikidel ja Venemaa läheb paremini kui Euroopa suurtel riikidel, Skandinaavia aga pidurdab märkimisväärselt.
Tööturul prognoosib Swedbank Eestis töötuse jätkuvat langust, ehkki uusi töökohti lisandub aeglasemalt. Firmad on palkamisel äraootavamad ja ettevaatlikumad, kuna nõudlus eksporditurgudel väheneb. Panga prognoosi järgi alaneb tööpuudus tänavu 10,7%le ja tuleval aastal 8,6%-le. Läinud aasta kolmandas kvartalis kasvule pööranud reaalpalk kasvab panga prognoosi järgi tänavu 1,8% ja tuleval aastal 2,9%. Sektorite palga kasv on aga väga ebaühtlane. Eratarbimine tugevneb alanud aasta teisel poolel koos üldise majandusaktiivsuse elavnemisega.
Riigirahanduses prognoosib Swedbank tänavu Eesti eelarvedefitsiidiks 1,9% ja tuleval aastal 0,3% SKPst. Võlakoorem jääb madalale 6% tasemele.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Täna värske majandusprognoosi avalikustanud Swedbank on kärpinud Rootsi tänavuse majanduskasvu väljavaate oktoobris ennustatud 1,5 protsendilt kõigest 0,6%-le ning tuleva aasta prognoosi 1,8%-le varasemalt 2,2 protsendilt.
Küberturvalisus peaks olema igaühe igapäevaelu lahutamatu osa. Olenemata sellest, kas oled eraisik, väikeettevõtja või suurfirma juht, mõjutab digitaalne maailm paratamatult kõiki, kes internetis toimetavad. Tele2 ärikliendi erilahenduste ja IT-teenuste juht Janek Jaago selgitab, miks on vähemalt esmane digikaitse hädavajalik igale kasutajale.