IMFi hinnangul võib Iraani naftaeksportide peatamine OECD riikidesse kergitada toornafta hinda kuni 30 dollari võrra barrelist.
Iraani naftablokaad OECD riikidesse võib põhjustada, juhul kui seda ei kompenseerita teistest allikatest, 20 kuni 30 protsendilise hinnatõusu ehk siis praegustele hindadele lisandub 20 kuni 30 dollarit barrelist, teatas IMF eile avaldatud dokumendis. Hormuzi väina sulgemine seevastu võib vallandada aga veelgi suurema hinnaralli.
Iraan plaanib protestiks EL sanktsioonide vastu peatada naftaekspordi veel enne nende algust. Juba sel nädalal plaanib valitsus esitada parlamendile kinnitamiseks seaduseelnõu, mis näeb ette naftatarnete kohese peatamise Euroopasse. Äkiline tarnete peatamine võib saada probleemiks eelkõige Itaaliale, Kreekale ja Hispaaniale, mis sõltuvad tugevalt Iraani naftast. Ajalehe Financial Times andmetel saab Kreeka tervelt kolmandiku oma naftast Iraanist.
Euroopa Liit teatas 23. jaanuaril, et peatab naftaimpordi Iraanist alates 1. juulist 2012 vastumeetmena Iraani tuumaprogrammile. Samuti piiratakse sanktsioonidega Iraani pankade vastu Teheranil ligipääsu rahvusvahelisele finantssüsteemile.
Hirm EL ja Iraani vahelise konflikti võimendumise ees on juba viimastel päevadel naftahinda kergitanud. Nii kerkis näiteks Brenti toornafta hind eile võrdluses teisipäevaga 15 senti ehk siis 110,18 dollarile barrelilt.
Autor: Katri Soe-Surén
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Euroopa Liidu välisministrid otsustasid keelustada 1. juulist nafta impordi Iraanist, et survestada riiki oma tuumaprogrammist loobuma.
Londonis kaubeldava Brenti naftasegu hind võib sellel aastal langeda kuni 85 dollarile barrelist, kuna pakkumine kasvab ning üleilmne nõudlus jaheneb, prognoosis Morgan Stanley.
Iraan ei lase lääneriikidel sanktsioonidega oma rahvuslikke huve kahjustada ja võib Hormuzi väina sulgeda, ütles Iraani parlamendisaadik Heshmatollah Falahatpisheh telekanalile Press TV.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.